Muğla’nın Milas ilçesinde köylüler ve çevrecilerin yapılmaması için ı5 yıldır eylemler düzenleyip dava açtığı 3 bin yıllık Antik Kent İasos (Kıyıkışlacık) Mahallesi’nde yapılacak yat limanı projesi için ÇED süreci başlatılması tepkilere neden oldu.

YAPILMAMASI İÇİN 5 YILDIR MÜCADELE EDİYORLAR

3 bin yıllık Antik İasos kenti kalıntıları, tiyatro, kule ve han kalıntılarının bulunduğu Gülülk körfezindki Antik İasos (Kıyıkışlacık) Mahallesi  Tahtakoz Mevkii’nde yapılması  planlanan “Yat Limanı Projesi” için köylüler ve çevreciler yaklaşık 5 yıldır eylemler düzenleyip dava açarak projenin yapımını durdurmaya çalıştılar.

PROJE İÇİN ÇED SÜRECİ BAŞLATILDI

ÇED dosyasında yer alan bilgilere göre; proje kapsamında kazıklı platform alanı, parseller ve yat limanı alanı, yüzer iskeleler, yüzer dalgakıran (ana ve tali), travel lift ve çekek yeri yapılması planlanıyor. Yatçıların kullanımı için 1 adet ana yüzer dalgakıran, 1 adet tali yüzer dalgakıran, 3 adet yüzer parmak iskele bulunacak.

Proje bedelini inşaat imalatları, mekanik tesisat ve elektrik tesisatı gibi kalemler oluşturmakta olup toplamda 481 milyon 296 bin 700 TL olarak belirlendi.

BÖLGEDE  HALEP ÇAMI KORUMA ALANI BULUNUYOR

Proje alanı; Milli Parklar Kanunu’nun 2 nci maddesinde tanımlanan ve anılan Kanunun 3 üncü maddesi uyarınca belirlenen "Milli Parklar", "Tabiat Parkları", "Tabiat Anıtları" ve "Tabiat Koruma Alanları”ndan proje alanına yaklaşık 7,15 km mesafede Sırtlandağı Halep Çamı Tabiatı Koruma Alanı bulunuyor. Su Ürünleri Kanunu kapsamında olan Su Ürünleri İstihsal ve Üreme Sahaları kapsamında proje alanı Ege Denizi’nde kalıyor. Zeytinciliğin Islahı Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanunda belirtilen alanlar içerisinde kalıyor.

"TÜRKİYE’NİN TARİHİ VE DOĞASI İLE EN ZENGİN KÖŞELERİNDEN BİRİ"

İasos Mahalle Meclisi Derneği Başkanı Hülya Scobie  yaptığı açıklamada “Türkiye’nin geleceğini ilgilendiren seçimlere odaklanmışken birden bunun karşımıza çıkması üzerini şoke olduk. Çünkü 3 bin yıllık tarihi kent sınırları içerisinde doğası, kültürü, çevre zenginliklerine zarar verecek  maden yükleme iskelesi projesi ile mücadele ederken birde karşımıza yat limanı projesi çıktı. Süreci yakından takip edip gerekil hukuki işlemleri başlatacağız. İasos bölgesi Muğla’nın doğa ve tarihi güzellikleri ile en zengin ve bakir köşelerinden biri korumak için elimizden ne geliyorsa yapacağız” dedi.