Apple uzun zaman sonra yeni bir cihaz sundu ve artırılmış gerçeklik kullanımında adeta yeni bir dönemi başlattı. 3.500 dolara satışa sunulan Vision Pro başlıkları, hızla tükenirken kullanıcılardan geri dönüşler gelmeye başladı.

Her ne kadar hayranlık uyandıran özelliklere sahip olup endüstri uzmanlarının beğenisini kazansa da bazı kullanıcılar artırılımış gerçeklik başlıklarının göz ve baş ağrısına neden olduğunu iddia etti. 

TEK TEK İADE EDİYORLAR

Hatta bir kısmı, ürünü iade edeceğini söylüyor.

Torontolu YouTube yorumcusu Rjey Tech de bunlardan biri: “Muhtemelen şimdiye kadar denediğim en akıllara durgunluk veren teknoloji parçası olan Vision Pro'yu iade etmek için sabırsızlanıyorum. 10 dakikalık kullanımdan sonra bu baş ağrılarıyla başa çıkamıyorum." 

Benzer şikayetler Reddit'in Vision Pro forumununda da görüldü. Bir kullanıcı, ürünle ilgili şunları yazdı: "Kesinlikle sevdim ama çok ağır, boyun ağrısına neden oldu."

GÖZ VE BAŞ AĞRISI, YALNIZLIK HİSSİ...

Ayrıca teknoloji sitesi Verge'den Parker Ortolan de Threads'de şunu paylaştı: "Sağ gözümde büyük, kanlı bir leke oluştu. Teşekkürler Vision Pro! İnanamıyorum ama Vision Pro'yu iade ettim. Giymek çok rahatsız edici ve gözlerimi yoruyor. Bu açıkça gelecek. Sihir gibi çalışıyor. Ancak fiziksel sorunları yüzünden şu anda benim için buna değmez. Bu konfor sorunlarını çözdüklerinde geri döneceğim."

ABD Savunma İstihbarat Teşkilatı'nda çalışan VR uzmanı John Grant da LinkedIn'de şunları yazdı: "Apple Vision Pro başlığımı az önce iade ettim. Harika bir cihaz ama genel olarak kişisel kullanıma yönelik bu fiyat noktasında bana göre değil."

Bir başka kullanıcı ise yaşattığı yalnızlık hissinden bahsederek Reddit'te şunları yazdı: "Tüm gece boyunca tüm ailemi görmezden geldiğim korkunç bir yalnızlık ve suçluluk duygusu yaşadım."

Geri dönüşlerin sayısına ilişkin kesin rakamlar olmadığı için yaşanan bu tepkinin boyutu belirsizliğini koruyor.

SADECE APPLE'IN SORUNU DEĞİL

Analist Leo Gebbie ise iade edilen Vision Pro'larla ilgili şunları söyledi: "Vision Pro satın alan kişilerden rahatsızlık duyduklarına dair raporlar duymak gerçekten de sürpriz değil. Araştırmamız sürekli olarak bu cihazların ağırlığının ve kullanıcıların VR kullanırken kendilerini hasta hissetmelerinin insanları teknolojiyi kullanmaktan alıkoyan sıkıntılı noktalar olduğunu buldu. Bu sadece Apple'ın değil, genel olarak VR endüstrisinin karşılaştığı bir sorun.

Apple birinci sınıf tasarım felsefesindeki ısrarıyla bu sorunu daha da kötüleştirmiş olabilir. Vision Pro, güzel bir estetik elde etmek için alüminyum ve kavisli cam gibi malzemeler kullanıyor ancak bunlar ağırlığı artırıyor.

3.500 dolar deneysel yeni bir ürüne harcanacak göz yaşartıcı bir miktar ve belki de alıcılar Vision Pro'nun yüksek fiyat etiketini haklı çıkarmak için yeterince çaba göstermediğini fark etmişlerdir."

MARK ZUCKERBERG ETKİSİ

Eleştirilere katkıda bulunan kişilerden biri de rakibi Meta Quest 3'ü, Vision Pro'yu inceleyerek tanıtmaya çalışan Mark Zuckerberg'di.

Salı günü yayınlanan videoda Zuckerberg, Quest başlığının çok daha rahat olduğunu, sürükleyici içerik kitaplığının daha derin olduğunu, görüş alanının daha geniş olduğunu, el takibinin daha doğru olduğunu ve ekranının daha parlak olduğunu düşündüğünü söyledi.

Ancak Apple'ın ekranının daha yüksek çözünürlüğe sahip olduğunu ve göz takibi özelliğinin gerçekten güzel olduğunu kaydetti:

"Görünüşe göre Vision Pro'nun Apple olduğu ve maliyeti 3000 dolar daha fazla olduğu için daha kaliteli olacağını düşünen pek çok insan var, ama dürüst olmak gerekirse, Quest'in çok daha iyi olmasına oldukça şaşırdım."

Vision Pro, kullanıcıların kendilerini filmlere, videolara ve fotoğraflara kaptırabilecekleri ve gözlerinin önünde sanal bir ofis yaratabilecekleri bir eğlence ve üretkenlik cihazı olarak tanıtıldı. Ve Apple, müşterilerin ürünleri 14 gün içinde iade etmelerine olanak tanıyor. Şu anda yalnızca ABD'de satışa sunuldu ve bu yılın sonlarında dünya çapında piyasaya sürülmesi bekleniyor.