Geçtiğimiz haftalarda artırılmış gerçeklik başlığını piyasaya süren Apple'ın yeni odağı belli oldu. Teknoloji devi, giyilebilir teknolojiyi hedefine aldı.

Yeni bir rapora göre Apple, mevcut AirPods'unu daha da geliştirmenin yollarını aramanın yanı sıra yeni giyilebilir cihazlar için birkaç fikri değerlendiriyor.

Bloomberg'in haberine göre şirket, henüz ürün aktif olarak çalışmasa da bir akıllı yüzük yapmayı tartışıyor. Ayrıca şirketin, akıllı gözlükler yapıp yapmayacağını ve AirPods'a yapay zekâ avantajları sağlayabilecek küçük kameralar yerleştirip yerleştirmeyeceğini de araştırdığı belirtildi.

PATENT ALMIŞ

Apple, aslında geçmişte akıllı gözlükler ve akıllı yüzükler için en az 10 yıl öncesine dayanan bir dizi patent yayınlamıştı. Ve hatta Apple'ın önceki patentli yüzük tasarımları; dokunmatik ekran, bilgisayar işlemcisi, kablosuz alıcı-verici ve şarj edilebilir güç kaynağına sahip, daha küçük bir Apple Watch'a benzeyen bir yüzüğün görsellerini gösteriyordu. Ancak patent başvurusunda bulunmak, şirketin bir cihaz üreteceği anlamına gelmiyor.

Yeni raporda ise Apple'ın AirPods'a alternatif olarak akıllı gözlük üzerinde durduğu belirtiliyor. Pazar günü yayınlanan Bloomberg raporuna göre, Apple'ın akıllı gözlük fikri şu anda şirketin donanım mühendisleri tarafından keşif aşamasında.

Ayrıca şirket, en popüler giyilebilir ürünlerinden biri olan AirPods'u daha da geliştirmenin yollarını da araştırıyor.

Apple giyilebilir teknolojiye beklendiği gibi eğilirse artırılmış gerçeklik başlığında sıkı rakibi olan Meta ile yeniden karşı karşıya gelecek. Mark Zuckerberg yakın zamanda Meta'nın Ray-Ban akıllı gözlüklerinin kısmen yapay zekâ özellikleri sayesinde beklenenden daha iyi sattığını söyledi.