Teknoloji devleri arasındaki rekabet her geçen gün daha da artıyor. Geçtiğimiz haftalarda Apple'ın yayınladığı tablet reklamı yaratıcı endüstride tepkilere neden olmuş ve rakibi Samsung da bu fırsatı değerlendirerek Apple'ı hedef aldığı bir reklam yayınlamıştı. 

Şimdi de Apple, Google'ı hedef aldığı yeni kampanyasını tüm dünyada yayımladı. Teknoloji devi, dünya çapında reklam panolarına internet tarayıcısı Safari'yi 'aslında özel bir tarayıcı' olarak tanıttı.

Reklamda Google Chrome'un adı belirtilmese de akıllı telefonlar için en çok indirilen arama tarayıcı olarak ve Safari'yi iki milyondan fazla geride bırakarak Apple'ın ana hedefi.

Reklam sosyal medyada da dikkat çekti, bir takipçi "Bazıları merak edecek. Özellikle Apple ekosisteminde olmayan ve Safari'nin ne olduğunu bilmeyenler" diye yazdı.

Apple, aslında bu reklamla Chrome tarayıcısının çerez ve arama bilgilerini tutması konusunda sürekli tartışmalara maruz kalan Google'ı kullanmamaları konusunda insanları uyarıyor.

APPLE NEDEN GOOGLE'I HEDEF ALDI?

Apple'ın reklamında atıfta bulunduğu nokta ise Google'ın Chrome tarayıcısı ile kullanıcıların verilerini elinde tutması.

Siber güvenlik şirketi ESET'in küresel güvenlik danışmanı Jake Moore, Google'ın veri toplamasıyla ilgili şunları söyledi: "Google bu yılın başlarında, Gizli Modu kullansanız bile Google Chrome kullanıyorsanız verilerinizi topladığını açıkladı. Kişisel veriler şirketler için çok değerli; hüküm ve koşulları anlamak bu kadar zor olduğunda, kullanıcıların şirketlerin kendi istekleri doğrultusunda veri toplamasına izin vermesi kolay olabilir."

Ancak Google'dan bir sözcü, şirketin insanların verilerini varsayılan olarak güvende tutmaya ve kullanıcıların web tarama deneyimlerini kişiselleştirmek için verilerinin Chrome'da ne zaman ve nasıl kullanılacağını kontrol edebilmelerini sağlamaya çalıştığını söyledi:

"Kullanıcıların her zaman kontrolü ellerinde tutmaları gerektiğine inanıyoruz, bu nedenle kullanımı kolay gizlilik ve güvenlik ayarlarını doğrudan Chrome'da oluşturduk.'

2020'DE TOPLU DAVA AÇILMIŞTI

2020'de açılan bir toplu davada, Google'ın, kullanıcıların web sitelerini özel olarak ziyaret ettiklerini düşündükleri sırada web'de gezinme alışkanlıklarını uygunsuz bir şekilde izlediği iddia edilmişti. Google, nihayet nisan ayında, kullanıcıların özel tarama faaliyetlerini gösteren milyarlarca veri kaydının silinmesini gerektiren davayı çözdü ve şirket, gizli mod kullanan kişilerin üçüncü taraf çerezlerini engellemesine izin vermek zorunda kalacak.

Davanın avukatı David Boies, şunları söyledi: "Anlaşma, Google'ın geçmişte uygunsuz bir şekilde topladığı verileri benzeri görülmemiş bir kapsam ve ölçekte silmesini ve düzeltmesini gerektiriyor."