Uzmanlar, başkasının arabasına dokunan kişilerin 101 bin TL’yi (2.500 £) aşan bir para cezasına çarptırılabileceği ve kanun önünde suçlanabileceği konusunda uyardı.

North Wales Chronicle’ın haberine göre, bunun nedeni arabanın boyasının çizilmesi riskinin, tamiri için sahibine binlerce liraya mal olabilmesiyle ilişkilendiriliyor.

İngiltere’de faaliyet gösteren araç kiralama şirketi Select Car Leasing'in genel müdürü Graham Conway, "Bazı sürücüler araç boyalarını korumak için büyük çaba harcıyor. Birleşik Krallık'ta meraklıların, boyayı nasıl temizleyecekleri, cilalayacakları ve koruyacakları konusunda tavsiyelerini paylaştıkları yerler var."

"Eğer arabasına gözü gibi bakan birinin arabasına 'beni temizle' yazarsanız başınız büyük belaya girebilir. Sorun şu ki, parmağınızı arabanın çamurunda gezdirmek de aslında boyayı çizebilir.

"Parmak ucunuzun altında kir ve kum birikebilir, bu da yazarken aşındırıcı görevi görür ve potansiyel olarak boyanın üzerinde bulunan 'şeffaf kaplama' cilasının üst katmanını ortadan kaldırır.

"Bir mesajı karalarken yeterince baskı uygularsanız, boyanın üzerinde, sahibi arabayı yıkadıktan sonra bile görülebilen bir kelimenin 'hayaletini' bile bırakabilirsiniz."

Eğer mal sahibi işleri daha da ileri götürürse, cezai tazminat davası açabilir ve kendinizi mahkemelerde bulabilirsiniz." şeklinde konuştu.

Bu “kriminal vandalizm eyleminin” değeri 203 bin TL'den (5.000 £) az ise, 101 bin TL'ye (2.500 £) kadar para cezası verilebilir. Tek bir araba panelinin yeniden boyanması ise yaklaşık 20 bin TL'ye (500 £) mal olabiliyor.