TÜVTÜRK isimli şirket, tek başına, yaklaşık 17 yıldır araç muayenelerinden sorumlu. Fahiş muayene ücretleri ise vatandaşı isyan ettiriyor.

CHP eski İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, “Her yıl milyarlarca liranın bu istasyonlara ödendiği bilinmektedir. Bu gelirlerin yarısı söz konusu şirkete kalan yarısı bakanlığın hesabına yatırılmaktadır. İşin özeti, 'al gül ver gülüm' yapıyorlar. Kendi aralarında paylaşıyorlar. 10-15 dakika süren rutin muayene sonrası tekel konumunda olan TÜVTÜRK'e mecburen fahiş fiyatlar ödemek zorunda kalan vatandaş, araç sahibi olduğuna bin pişman durumda” dedi.

Tekin yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Araç muayene hizmetleri, milletimizi artık isyan edecek noktaya getirdi. İktidar, araç muayene istasyonları aracılığıyla hem birilerinin kasasını dolduruyor hem de vatandaşın soyulmasına izin veriyor.

Araç muayene tekeli, halkı soymanın yöntemlerinden biri oldu. 2007 yılında yapılan özelleştirme sonucunda, ülkemizdeki araç muayenelerini yapma yetkisi, TÜVTÜRK isimli bir şirkete devredilmiştir. Bu şirket, tek başına, yaklaşık 17 senedir araç muayenelerinden sorumludur.
Ülkemizde trafiğe kayıtlı 28 milyon araç bulunmaktadır. Hususi ve resmi araçlar her 2 yılda bir, şirket araçları ise her yıl söz konusu muayeneden geçmek zorundadır. Her yıl 10 milyondan fazla aracın muayene edildiği, her yıl milyarlarca liranın bu istasyonlara ödendiği bilinmektedir.

Bu gelirlerin yarısı söz konusu şirkete kaydedilirken, kalan yarısı ilgili Bakanlığın hesabına yatırılmaktadır. İşin özeti, 'al gülüm ver gülüm' yapıyorlar. Kendi aralarında paylaşıyorlar.

2017'DEN BERİ YÜZDE 819 ZAM

Araç muayene ücretlerindeki artış 2017'den bu yana yüzde 818,6 oranında gerçekleşti. Araç sahiplerinin rutin aralıklarla TÜVTÜRK'e yaptırmak zorunda oldukları araç muayene ücretinin bedeli bin 821 liraya çıktı. 10-15 dakika süren rutin muayene sonrası tekel konumunda olan TÜVTÜRK'e mecburen fahiş fiyatlar ödemek zorunda kalan vatandaş, araç sahibi olduğuna bin pişman durumda.

Ödedikleri ücretler, aldıkları hizmetlere değmiyor. Araç muayene ücretleri düşürülmelidir. Vatandaşımız bazı kurum ve kuruluşlara ezdirilmemelidir. Ne asgari ücret zammı ne dolardaki yükseliş ne de TÜİK'in açıkladığı enflasyon ile bu durum açıklanamaz. Vatandaş göz göre göre soyuluyor."

Fiyatlar ise şöyle:

2024 itibarıyla, traktör, motosiklet ve motorlu bisikletler için muayene ücretleri 586,50 TL'den 927,60 TL'ye çıkarılırken; otomobil, minibüs ve kamyonet gibi araçlar için ücretler 1.149,60 TL'den 1.821,60 TL'ye yükseldi. Egzoz muayene ücreti de 256,00 TL oldu. Toplam  2 bin 77,60 TL ödemek durumunda. Otobüs, kamyon, çekici ve tankerler için ise ücret 2 bin 462,40 TL olarak belirlendi.