Ankara-Şam hattında 12 yıldır kesik olan ilişkileri düzeltme girişimleri sürerken dünya basını da süreci yakından takip ediyor.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen hafta, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın "Suriye’nin toprak bütünlüğünü sağlayacak ve garanti edecek Türkiye ile ilişkilerimizi normalleştirecek tüm inisiyatif ve girişimlere açığız" sözleri hatırlatılarak "Suriye ile diplomatik ilişkiler kurulur mu?" sorusuna şu yanıtı vermişti:

"Kurulmaması için hiçbir sebep yok. Geçmişte nasıl birlikteysek yine aynı şekilde birlikte hareket ederiz. Ve Suriye’nin içişlerine karışmak gibi bir derdimiz olamaz. Suriye halkı bizim kardeş halklar olarak beraber yaşadığımız bir topluluk. Biz Suriye ile ilişkilerimizi geçmişte çok çok canlı tuttuysak, ailece görüşmelere varıncaya kadar biliyorsunuz sayın Esed’le biz görüşmeleri yaptık. Yarın olmaz diye bir şey kesinlikle mümkün değil, yine olur."

'CİDDİ ZORLUKLAR VAR'

Birleşik Arap Emirlikleri'nin devlet destekli İngilizce yayın organı The National, Suriyeli bir kaynağa göre, Irak'ın başlattığı Türkiye ve Suriye arasındaki arabuluculuk girişiminin birçok zorlukla karşı karşıya olduğunu aktardı. Görüşmelerde en zorlu konuların PKK/YPG ile mücadele ve Suriyeli sığınmacıların ülkelerine dönüşü olduğu vurgulandı.

Suriye muhalefetine yakın kaynak, Erdoğan'ın Esad yönetimiyle sorunları çözme yönünde Irak'tan gelen talebi kabul ettiğini ve sürecin arkasında İran'ın olduğunu bildiğini ifade etti. Kaynaklara göre Erdoğan'ın onayıyla Suriye'de Türkiye'nin ve Esad yönetiminin kontrolü altındaki bölgeler arasında ürün alışverişini sağlayacak bir geçiş noktası da geçen ay açıldı.

'PKK'YA SALDIRI' TALEBİ

Haberde, Türk yetkililerin, Suriye ordusunun PKK/YPG'ye saldırı düzenlemesi taleplerinin de gündemde olduğu kaydedildi. Suriyeli kaynak, Türk tarafının "Esad'ın hiçbir şey yapmadan tüm avantajlara sahip olmak istediğine ve ABD'yle ciddi biçimde karşı karşıya gelmek istemediğine" inandığını aktardı. 

Suriyeli sığınmacıların dönüşü konusundaysa Esad yönetiminin, bu kişilerin yargılanmayacağı konusunda Türkiye'ye tatmin edici bir garanti vermediği ifade edildi.

The National'a konuşan Irak Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili ise, Irak Başbakanı Muhammed Şiya el Sudani'nin arabuluculuk girişiminin iki ülke tarafından memnuniyetle karşılandığını ve taraflar arasında bir görüşmenin çok yakında Bağdat'ta gerçekleşmesini beklediklerini söyledi.

Rusya'nın da girişimleri desteklediği hatırlatılan haberde, Ankara-Şam yakınlaşmasının, Suriye'de omurgasını PKK/YPG'nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri'ne destek veren ABD'nin ülkedeki konumunu sarsacağı değerlendirmesi de yer aldı.