Merkez Bankası’nın faiz kararlarını insanlar ciddi ciddi önemse-diklerinden dolayı ben de bu köşede işlemek zorunda kalıyorum. Bu duruma isyan ediyorum.

Sanki ortada bağımsız bir Merkez Bankası var, kendi kendilerine kararlar falan alıyorlar. Bıraksınlar bu işleri... Eski başkanlarına “Sözümü dinlemediği için görevden aldım” kim demişti? O değişti mi?

★★★

Problemin hâlâ döviz fiyatlamasında olduğunu sanıyorlar. Faizlerin seviyesi olduğuna inanıyorlar. Onların sonuç olduğunu anlayamıyorlar.

Yıllardır ihracatın bağımlı olduğu bu ithalatı ikame edecek, bunları içeride üreterek artı değer yaratacak bir sanayi dönüşümü sağlanamadı... Her yıl eksi veren kasa ile ülke toparlanır mı?

★★★

Erdoğan yerel seçimler için kesenin ağzını sonuna kadar açıyor. Haliyle ne kamuda tasarruf yapılıyor, ne harcamalar kısılıyor. Dolayısıyla para politikası kararlarının anlamı kalmıyor.

Buradan hamal dayağı yemeden çıkmamız hatta bu dayaktan bayılmamamız pek olası görünmüyor. Sahi hani iyimserlik fışkıran o raporları yazan yabancılardan neden halen kapik gelmiyor?

★★★

Gelmediği gibi de alın size Birleşik Arap Emirlikleri... Adamlara ta aylarında Erdoğan, Mehmet Şimşek ve Gaye Erkan gitti. Geldi. Tekrar gitti. Adeta mekik dokudular.

Aramızda 50.7 milyar dolarlık anlaşma imzalandı. Üstelik bunun 8.5 milyar dolarlık kısmının deprem sukuku olarak borç verileceği duyuruldu.

★★★

Üç gün önce bir haber... Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri ile 8.5 milyar dolarlık sukuk anlaşmasını askıya alarak küresel tahvil piyasalarında daha ucuz seçenekleri araştırmaya başladı.

Daha ucuz ne? O günden faizi belirlemiş olamayacaklarına göre... Bugünkü piyasa faizinden depremzedeler için kullanılacak paraya fahiş faiz mi istiyorlar?

★★★

Ne zaman borçlanırsan o günün şartlarına göre anlaşma imzalarsın... Ya da piyasalar karışmasın diye doğruları söylemez, bahane ararsın... Araplar para falan vermiyorlar işte...

Pardon yahu... Nasıl unuttum? Verdiler tabii ki...

Suudi Arabistan Kalkınma Fonu, Türkiye ile 55 milyon dolarlık kredi anlaşması imzaladı.

Yahu biz daha yeni 55 milyon dolara uzaya turist astronot göndermedik mi? Madem kredi alacağız bu kadarcık meblağı bile, otursaydı yerinde...

★★★

Araplar bile güvenmiyorsa artık sana... En büyük borçlu olduğun ülkelerden Rusya ile para giriş çıkışında sorun yaşanıyorsa... Ne Avrupa, ne de Amerika para yollamıyorsa... Kendi kendimize kumda oynarız anca...

Sahi Merkez Bankası’nın zararı ne kadar açıklandı? Açıklanmadı! Gizli...

Ne kadar daha ödeyecek Kur Korumalı Mevduat sahiplerine? Bilen var mı acaba? Nesine güveneceksiniz Allah aşkına?