Business Insider'ın haberine göre, Google tarafından yapılan bir araştırma, gençlerin geleneksel kaynaklar yerine, en sevdikleri etkili kişilerin sosyal medya paylaşımlarına ve yorum bölümlerindeki kitlelerin görüşlerine güvendiğini gösteriyor.

Yeni bulgular, Z kuşağının ve giderek artan sayıda yaşlı Amerikalının haber almak için en önemli kaynak olarak TikTok'a yöneldiğini gösteren çeşitli araştırmaların hemen ardından açıklandı.

Çevrimiçi siyaset ve kutuplaşmaya odaklanan Google'ın yan kuruluşu Jigsaw'daki araştırmacılar, Z kuşağının haber medyasını nasıl tükettiğini ve bunlarla nasıl etkileşime girdiğini incelemek için uzun süre çalışma yürüttüler.

Araştırmada, Z kuşağının büyük çoğunluğunun gerçek bilgileri nasıl kontrol edeceğini ve sahte haberleri nasıl ayırt edeceğini bilmesine rağmen bunu kendilerinin yapmadığı ortaya çıktı. İnternette takip ettikleri kişilerin, onlar için herhangi bir sahte haberi ortaya çıkaracağına inanıyorlar. Ayrıca reklamları olan, bağış veya abonelik isteyen açılır pencereleri olan haber sayfalarına da güvenmiyorlar.

UZUN METİNLERDEN HOŞLANMIYORLAR

Çoğu genç yetişkin, insanların makaleden ne anladıklarını ve nasıl tepki verdiklerini görmek için yorumlar bölümüne girmeden önce genellikle yalnızca başlığı okuduklarını ancak çok uzun süre kaydırmak zorunda kalırlarsa, yorumu atlayacaklarını belirtti.

Z kuşağının çoğu, bir kaynağa güvenip güvenmediklerini belirlemek veya haberlerden ne çıkarmaları gerektiğini işlemek yerine, influencer'ların bilgileri sindirmesine ve kendilerine açıklamasına izin veriyor.

Jigsaw'un araştırma başkanı Beth Goldberg, Business Insider'a yaptığı açıklamada, "Z kuşağının güvenlerini dış kaynaklı olarak kullandıkları favori bir influencer grubu olacak ve bu kişilerin söylediği her şeye inanılmaz derecede sadık kalacaklar." dedi.

Ancak araştırmacılara göre Z kuşağı tembel değil, kültürel tepkileri ölçmek ve iptal kültürüne maruz kalmaktan kaçınmak için birden fazla bakış açısı ve birinci şahıs deneyimleri duymak istiyorlar.

Goldberg, "İptal kültürü, onlar büyürken önemli bir şey haline geldi. Bunu önlemek için nasıl performans gösterecekleri ve nasıl performans göstermeyecekleri konusunda eğitildiler ve dikkat ettiler," diye belirtti.

Ancak Z kuşağının bazı şeyleri kendi başına keşfetmeyi tercih ettiği zamanlar da var. Diyet ve sağlıklı yaşam bilgileri söz konusu olduğunda, genç yetişkinler geniş popülasyonlara ait verilere veya tek bir kişinin birinci elden deneyimlerine güvenmektense bizzat deneyimlemeyi tercih ediyorlar.