Çoğu kişi bu cinsi ünlü çizgi roman karakteri Tenten'in Milu'su ya da diğer isimleriyle Snowy'si, Boncuk'u olarak biliyor. Wire Fox Teriyeri olarak tanımlanan cins, geleneksel av köpeğinin modasının geçmesinin ardından 1947'den bu yana yüzde 94 oranında azaldı.

Uzmanlar popüler kültürün, ünlüler ve sosyal medyanın ünlülerin köpek sahibi olma eğilimlerinde ve bazı cinslerde popülerliğin artmasında büyük rol oynayabileceğine dikkat çekiyor. Ve bir zamanlar Kraliyet Ailesi tarafından tercih edilen tür, artık medyada düzenli olarak görülmemeleri nedeniyle eski ilginin kaybolduğunu belirtiyor.Cins, ilk kez 1929'da piyasaya sürülen Tenten çizgi romanlarında Snowy, Milu ve Boncuk olarak öne çıktıktan sonra tüm dünyada tanındı. Albert Einstein, Clint Eastwood ve Lucille Ball da bu türün hayranları arasında görüldü. Ayrıca cins tarihsel olarak Edward döneminde Kraliyet Ailesi'nin favorisiydi.

Kayıtlar, 1947'de Birleşik Krallık'ta 8 binden fazla yavru doğduğuu gösterirken, 2022'de Birleşik Krallık'ta 359 Wire Fox Terrier yavrusu doğmuştu. Bu rakam bu yıl da yüzde 21 oranında düştü ve yalnızca 281 yavru kaydedildi.

Cinsin Küçük Köpek Sendromu'ndan muzdarip olduğu biliniyor. Bu da köpeğin rahatsız edici, çabuk huysuzlaşan, aşırı havlayabilen ve hatta agresifleşebilen sorunları olduğu anlamına geliyor.