Ramazan ayının son günü, İslam alemi için ayrı bir heyecan yaratır; çünkü o gün, bayramın habercisidir: Arefe günü. Duaların kabul olduğu, manevi hazırlıkların doruk noktasına ulaşıldığı bu özel gün, sevdiklerimizle paylaşılan anlamlı arefe günü mesajları günü daha da güzelleşir. Arefe günü bayram mesajı göndermek isteyen vatandaşlar için haberimizde SMS, Twitter, Facebook, Whatsapp gibi ortamlar için en güzel, anlamlı, resimli bayramı mesajları yer alıyor.

AREFE GÜNÜ MESAJLARI

Ramazan Bayramı'nın müjdecisi olan Arefe günü geldi. İşte bu anlamlı gün için sevdiklerinize gönderebileceğiniz en güzel arefe günü mesajları;

"Arefe günü kutlu olsun. Bayramınız mübarek olsun. Sevdiklerinizle birlikte mutlu ve huzurlu bir bayram geçirmenizi dilerim."

"Bir Ramazan Bayramı'nın daha arefesine ulaşmanın sevincini yaşıyoruz. Dualarımızın kabul, sevdiklerimizle birlikte nice mutlu bayramlara vesile olsun."

"Bu bayramda da birlik ve beraberlik içinde olalım, sevgi ve saygıyı her daim kalbimizde taşıyalım. Arefe gününüz mübarek olsun."

"Arefe günü, af ve mağfiret dilemenin faziletli olduğu bir gündür. Dualarımızın kabul olması dileğiyle. Hayırlı Arefe'ler."

"Sevgi dolu sofralarınız bereketli, kalpleriniz sevgiyle dolsun. Bayramınız mübarek olsun."

"Ramazan Bayramı'nın huzurunu ve sevincini sevdiklerinizle paylaşmanız dileğiyle. Arefe gününüz kutlu olsun."

"Bu bayramda da birbirimize kenetlenerek, sevgi ve saygıyla daha güzel bir geleceğe adım atalım. Hayırlı Arefe'ler."

"Arefe günü dualarınızın kabul, kalplerinizin huzurla dolması dileğiyle. Bayramınız mübarek olsun."

"Sevdiklerinizle birlikte nice mutlu bayramlara vesile olması dileğiyle. Arefe gününüz mübarek olsun."

"Arefe günü duaların en güzel şekilde kabul olduğu bir zaman dilimidir. Rabbim dualarımızı kabul etsin, yüzümüzden tebessüm eksik olmasın. Ramazan Bayramınız mübarek olsun!"

AİLEYE, ARKADAŞA GÖNDERMELİK AREFE GÜNÜ MESAJLARI

"Arefe gününde sevdiklerimizle birlikte geçirdiğimiz her an, manevi huzurumuzu arttırır. Bu özel günün bereketiyle dolu olduğu zaman diliminde, sevdiklerimizle birlikte nice mutlu bayramlara erişelim. Bayramınız kutlu olsun!"

"Duaların kabul olduğu, manevi atmosferin en güçlü hissedildiği Arefe gününde, sevdiklerinizle birlikte olmanın huzurunu yaşayın. Ramazan Bayramınız mübarek olsun, nice sevgi ve mutluluklarla dolu günler dilerim."

"Arefe günü, manevi hazırlıkların doruk noktasıdır. Dualarımızın kabul olduğu bu mübarek günde, sevdiklerinizle birlikte geçirdiğiniz her an, sonsuza kadar hatırlanacak güzellikte olsun. Ramazan Bayramınız kutlu olsun!"

"Ramazan'ın son iftarını eda ettiğimiz bu mübarek Arefe gününde, dualarımızın kabul olması dileğiyle. Rabbim, yüzümüzden tebessümü eksik etmesin, kalplerimizi birlik ve beraberlikle doldursun. Bayramınız mübarek olsun!"

"Arefe gününde manevi huzurun en güçlü şekilde hissedildiği bir zamanda bulunmak, gerçek bir lütuf. Rabbim, dualarımızı kabul etsin, sevdiklerimizle birlikte nice mutlu bayramlara erişelim. Ramazan Bayramınız mübarek olsun!"

"Arefe günü, duaların kabul olduğu, sevgi ve hoşgörünün en güçlü şekilde yaşandığı bir zaman dilimidir. Bu mübarek günün bereketiyle dolu olduğu zaman diliminde, sevdiklerinizle birlikte huzur dolu bir bayram geçirmenizi dilerim. Ramazan Bayramınız kutlu olsun!"

"Ramazan'ın son günü olan Arefe gününde, dualarımızı en içten şekilde ediyoruz. Rabbim, dualarımızı kabul eylesin, yüzümüzden tebessümü eksik etmesin. Sevdiklerinizle birlikte nice mutlu bayramlara erişin. Bayramınız mübarek olsun!"

"Arefe günü, manevi huzurun en yüksek seviyede yaşandığı bir zamandır. Bu özel günün bereketiyle dolu olduğu zaman diliminde, sevdiklerinizle birlikte huzur dolu bir bayram geçirmenizi dilerim. Ramazan Bayramınız kutlu olsun!"

"Arefe gününde, dualarımızı en içten şekilde ediyor, sevdiklerimizle bir arada olmanın huzurunu yaşıyoruz. Rabbim, dualarımızı kabul etsin, sevdiklerimizle birlikte nice mutlu bayramlara erişelim. Ramazan Bayramınız mübarek olsun!"

AREFE GÜNÜ İBADETLERİ VE OKUNACAK DUALAR

Arefe gününde şu ibadetler yapılabilir; duha namazı (kuşluk namazı), tesbih namazı ve şükür namazı kılınabilir.

Tövbe istiğfar, salavat, kelime-i tevhid okumak tavsiye edilen ibadetlerdendir.

ihlas Suresi okumak tavsiye edilir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) şöyle buyurmuştur “İhlas suresini kim arefe günü akşamı 1000 defa okursa Allahü Teala ona istediğini verir.”

Peygamber Efendimiz bugün için “En hayırlı, kabulü şayan olan dua, Arefe Günü yapılan duadır” şeklinde bir Hadis söylemiştir. Müslümanlar bugünü oruç, namaz ve dua eşliğinde geçirmelidir.

Tövbe Namazı Kılmak: İkindi namazını kıldıktan ve Arefe Duasına başlamadan önce göğün altında iki rekat namaz kılmalı ve Hak Teala'nın huzurunda günahlarını itiraf ederek ikrar etmelidir. Böylece Arafat sevabına nail olsun ve günahları bağışlansın.

Mahsus Namaz: Zeval vakti olduğunda göğün altına çıkmalı (yani açık alanda olmalı) öğlen ve ikindi namazlarını ruku ve secdesini güzel bir şekilde yaparak kılmalı. Namazları bittikten sonra iki rekat namaz kılmalı. Namazın birinci rekatında Fatiha Suresinden sonra ihlas suresini, ikinci rekatta Fatiha Suresinden sonra Kafirun Suresi okunmalıdır.

Bu namazın ardından 4 rekat namaz kılmalıdır. Namaz iki rekat iki rekat kılınmalıdır. Her rekatta Fatiha suresinden sonra 50 kere ihlas suresini okumalıdır. Bu namaz Emire'l Mümin'in Hz. Ali'nin namazıdır.