Arjantin'de resmi tüketici enflasyonu kasım ayında yüzde 160,9'a ulaşarak 30 yılın zirvesini gördü. Aylık enflasyon yüzde 12,8 oldu.

Ülkede ekim ayından enflasyon yüzde 142,7 olarak açıklanmış ve ekonomistlerin kasım ayı için ortalama beklentisi yıllık enflasyon için yüzde 156,3, aylık enflasyon için yüzde 11,4 olmuştu.

Dünyada yüksek enflasyon liginde Venezuela yüzde 283'lük oranla birinci, Lübnan yüzde 215 ile ikinci, Arjantin üçüncü sırada yer alıyor. Listede Türkiye yüzde 62'lik oranla altıncı sırada bulunuyor.

ENFLASYONDA SERT YÜKSELİŞ SÜRECEK

Arjantin'in bu hafta göreve başlayan aşırı sağcı devlet başkanı Javier Milei hükümeti, mali krizle mücadele kapsamında, Arjantin pesosunu, dolar karşısında yüzde 54 oranında fazla devalüe edeceğini ve kamu harcamalarının kısılacağını duyurmuştu.

Devalüasyon nedeniyle Arjantin'de aralık ayı enflasyonunun daha da yüksek gelmesi bekleniyor.

Danışmanlık firması C&T Asesores, aralık ayının ilk günlerinde fiyatlarda yaklaşık yüzde 15'lik artış olduğunu ve aralıkta aylık enflasyonun yüzde 20'ye ulaşabileceğini açıkladı. 

ABD'nin en büyük bankası JPMorgan, aralık ve ocak ayında birikimli iki aylık enflasyonun yüzde 60 olmasını bekliyor.

BÜTÇEDE BÜYÜK KESİNTİ

Milei'nin ekonomi bakanı Luis Caputo, dün yaptığı radikal reform açıklamasında, kamu harcamalarında 2024'te milli gelirin yüzde 2,9'u kadar kesinti yapacaklarını, enerji ve ulaşımdaki devlet desteklerini azaltacaklarını duyurmuştu.

Önceki hükümetin yanlış yönetimi nedeniyle bu acı reçeteyi uygulamak zorunda olduklarını söyleyen Caputo, bir önceki hükümetin ekonomi bakanıydı.

Ülkede dün yaklaşık 365,50 Arjantin pesosu olarak kaydedilen dolar kurunun 800 pesonun üzerini görmesi bekleniyor.

Ülkeyi "zor günlerin beklediğinin" altını çizen Caputo, "Birkaç ay boyunca özellikle enflasyon açısından daha kötü olacağız. Bu şekilde devam edersek, hiperenflasyona gideceğimizden şüpheniz olmasın" değerlendirmesinde bulundu.

Ekonomi Bakanı Caputo, ülkede yoksulluğun yüzde 40 seviyelerinde olduğunu hatırlatarak, hükümetin, en savunmasız sektörlere yönelik yeni sosyal yardım programları açıklayacağını kaydetti.

IMF'DEN DESTEK

Öte yandan Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Milei ve ekonomi ekibinin, Arjantin'in önemli ekonomik zorluklarına çözüm bulmak için açıkladığı kararlı tedbirleri memnuniyetle karşıladığını vurguladı.

Georgieva, bunun, istikrarın yeniden sağlanması ve ülkenin ekonomik potansiyelinin yeniden inşası yönünde önemli bir adım olduğunu ifade etti.