Arjantin'in aşırı sağcı Devlet Başkanı Javier Milei'nin kendisini medyum sanan kız kardeşinin sözünden çıkmadığı iddia edildi.

Son günlerde ilgilerin odağında olan Arjantin'in sağcı Devlet Başkanı Javier Milei'nin sorgusuz sualsiz itaat ettiği tek kişinin El Jefe (Patron) olarak adlandırdığı ve her türlü hükümet meselesinde tavsiye aldığı kız kardeşi Karina Milei olduğu ortaya çıktı.

Bloomberg'e göre, Karina Milei'nin ağabeyi üzerindeki etkisi o kadar büyük ki, pek çok gözlemci onun siyasete atılma kararının kız kardeşinden geldiğine inanıyor. Karina Milei'nin ayrıca Davos'taki Dünya Ekonomik Forumu'nda bir dizi toplantı ve sunum sırasında kardeşine eşlik ediyor.

KARARNAMEYİ DEĞİŞTİRDİ

Karina Milei, geçmişte özellikle de babasının şiddetine maruz kalan Javier Milei'ye duygusal destek oldu. Geçen yıl başkanlık kampanyasının dümenine geçti ve kasım ayındaki zaferin ardından kendisini onun koruyucusu olarak konumlandırdı.

Javier Milei, kız kardeşi için akrabaların devlet görevlerine atanmasını yasaklayan bir kararnameyi değiştirirken Karina Milei artık başkanın genel sekreteri olarak yönetim üzerinde tam kontrole sahip.

KABİNE ÜYELERİ DAHİ ONDAN GEÇİYOR

Yeni hükümet yapısına aşina olan kişilere göre, kabine üyelerinin bile artık başkanla konuşmadan önce ondan geçmesi gerekiyor. İsimlerinin açıklanmasını istemeyen kaynaklar, Javier Milei'nin genellikle toplantılardan önce ve sonra sadece onunla konuştuğunu söylüyor.

50 yaşındaki Karina, 53 yaşındaki abisi gibi bekâr ve çocuksuz. Karina'nın ayrıca Murray Rothbard, Milton Friedman ve Robert Lucas isminde köpekleri bulunuyor.

Karina halka açık etkinliklerde herkesin nereye oturacağına kadar karışmasıyla tanınıyor. Toplantılarda cep telefonlarının odanın dışında ya da bir zarfın içinde bırakılmasını emrediyor.

KENDİNİ MEDYUM SANIYOR

Karina ayrıca kendisini evcil hayvanlar da dahil olmak üzere canlı varlıklar ve ruhlar arasında bağlantı kurabilen bir "ruhani medyum" olarak görüyor. Halkla ilişkiler ve işletme eğitimi bulunan Karina, 2020 yılına kadar Instagram'da "Sol Sweet" adlı bir dükkan aracılığıyla kek satıyordu.

Javier Milei, aralarındaki ilişkiyi bir televizyon röportajında, "Musa'nın büyük bir lider olduğunu biliyorsunuz, ancak sözü yayma konusunda iyi değildi. Bu yüzden Tanrı bunu yapması için Harun'u gönderdi. Karina Musa, ben de Harun'um. Ben sadece bir elçiyim" sözleriyle anlatmıştı.