Artvin'in Yusufeli ilçesine bağlı İşhan köyünde Gürcü Krallığı tarafından bin 200 yıl önce yaptırılan, 35 metre uzunluğunda 20,75 metre genişliğindeki İşhan Kilisesi'nde Türkiye ve Gürcistan arasında imzalanan protokol kapsamında restorasyona alındı.

2013'te başlatılan restorasyon 3 yılda tamamlandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 1987 yılında korunması gereken taşınmaz kültür varlıkları arasına alınan kilisenin zemininde arkeolojik bulgular ile mozaiklere rastlanılınca tarihi yapı ziyarete açılamadı.

Mozaiklerin camlı yapı ile korunması için yeni proje planlanırken, köye gelen turistler kilitli kapısının önüne üst üste koydukları taşların üzerine çıkıp camdan bakarak kilisenin içerisini görmeye çalışıyor. Ziyaretçiler, meraklı gözlerle kilisenin içini camdan gözlemleyebiliyor.

İşhan köyü muhtarı Nusret Koç, "Buranın bir an önce açılmasını istiyoruz. Yıllık 30 bin turistin geldiği kilise, ziyarete açılmasıyla devlete ve millete çok katkı sağlayacak. Buranın kapısı kapalı olduğu için turistler taşların üzerinden çıkarak içeriye camdan bakıyor. Gelenler içeriye görmeden geri dönüyor" dedi.

"4 SENEDİR GELİYORUZ AMA KAPALI"

Bölgeyi ziyaret eden Roin Malakmadze de "İşhan Kilisesi yeniden yapıldı. Bunun için çok teşekkür ediyoruz ama kapısı kapalı olduğu için çok zorluk çekiyoruz. 4 senedir buraya geliyoruz ama kapı kapalı" diye konuştu.