Bu hafta seçimlerin yapılacağı Hollanda'da Demokrasi Forumu isimli aşırı sağ tandanslı partinin lideri Thierry Baudet Groningen'de saldırıya uğradı.

Sosyal medya platformu X'te yayınlanan görüntülerde Baudet bir barda bir kişinin saldırısına uğradı. Saldırgan, bira şişesiyle siyasetçiye saldırırken, görüntülerde Baudet'in en az 3 kez darbe aldığı da kayıtlara geçti.

Bardakiler duruma müdahale ederken Baudet'i mekandan uzaklaştırdı. 40 yaşındaki Baudet'in hastaneye kaldırıldığı ve tedavi altına alındığı duyuruldu. Saldırıda bir koruma görevlisinin de yaralandığı belirtildi.

Hollanda polisi saldırganın yakalandığını açıklarken, saldırganın neden böyle bir saldırı gerçekleştirdiğinin ise henüz bilinmediğini duyurdu.

GEÇEN AY DA ŞEMSİYEYLE SALDIRMIŞLARDI

Baudet'in dün planlanan bir diğer mitingi de iptal edildi. Baudet geçen ay da Belçika'daki Ghent Üniversitesi'nin kampüsünde saldırıya uğramıştı. O saldırıda saldırgan, Baudet'in kafasına şemsiye ile vurmuştu.

Hollanda'nın görevi bırakma kararı alan başbakanı Mark Rutte de, sosyal medya platformu üzerinden, "Baudet'e yönelik saldırı hiçbir şekilde kabul edilemez. Bunu daha önce de söyledim ve şimdi çok net bir şekilde tekrar ediyorum. Siyasetçilere dokunmayın" dedi.