İngiliz Observer gazetesinde yayınlanan Andrew Anthony imzalı yazıda, Arjantin'in yeni Devlet Başkanı Javier Milei, Hollanda'daki seçimde sürpriz çıkış yapan Geert Wilders, ABD'nin eski Başkanı Donald Trump ve İngiltere'nin eski Başbakanı Boris Johnson'ın "havalı" saç stilleriyle popülist siyasetleri arasında bağ olduğu yorumu yapıldı. 

Eski İngiliz bakanlardan Rory Stewart'ın "Popülizm tamamen saçla ilgilidir" sözüne atıfta bulunan gazete, 4 sağcı liderin saç stilleriyle dikkat çekmesinin tesadüf olmadığını belirtti.


Merkez Bankası ve önemli bakanlıkları kapatacağı sözüyle tartışma yaratan yeni Arjantin lideri Milei'nin rock yıldızı tarzıyla ilginç kişiliğini tamamladığı kaydedilen yazıda, Boris Johnson'ın da yıllardır değiştirmediği uzun dağınık sarı saçlarıyla "Siyaset bir tiyatro sahnesidir" sözüne uygun hareket ettiği yorumu yer aldı.

Ünlü moda dergisi Vogue'un eski editörü Alexandra Shulman, "Saçı fazla düzgün olan bir erkekten daha şüpheli bir şey yok. Dağınık saç ise sizi çok tanınan biri yapar" ifadelerini kullandı. 

Londra'daki Queen Mary Üniversitesi'nden Siyaset Bilimi Profesörü Tim Bale, tüm siyasetçilerin bir markası olduğunu, ama özellikle popülist siyasetçilerin havalı saçlarıyla markalarını desteklemek istediklerini söyledi.

Gazete, ünlü isimlerin, oyuncuların ve şarkıcıların başvurduğu marka tekniklerinin siyasetçiler tarafından kullanıldığına dikkat çekerek buna en iyi örneğin "saçlarıyla her daim fark yaratan" Donald Trump olduğunu yazdı. 

Alexandra Shulman'a göre kadınların aksine erkekler saçları konusunda eleştiriye kapalı ve saç stillerini bir tür güç olarak görüyor. 

Popülizmin "sıra dışı insan" fikriyle bağlantılı olduğu ifade edilen yazıda, değişik saç stilinin sıkıcı yönetim anlayışının dışına çıkmayı sağladığı, saç stilinin eskiden beri güç ve erkekliğin bir sembolü olarak görüldüğü belirtildi.