'Aşk-ı Memnu' dizisinde canlandırdığı 'Şayeste' karakteri ile hafızalarda yer edinen oyuncu Fatma Karanfil hayatını kaybetti.

Bir süredir kanser mücadelesi veren ve 25 Mayıs'ta entübe edilen oyuncu 72 yaşındaydı.

Fatma Karanfil'in vefat haberini menajeri Aslı İslamoğlu sosyal medya hesabından şu ifadelerle duyurdu:

"Değerli oyuncumuz Fatma Karanfil'i kaybettik. Türk sinema ve tiyatrosunun saygın isimlerinden, çok değerli oyuncumuz Fatma Karanfil'in vefatını derin bir üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız."

"Sanat hayatı boyunca pek çok başarılı projede yer alan ve birçok ödüle layık görülen Fatma Karanfil, yalnızca oyunculuğuyla değil, aynı zamanda zarafeti, çalışkanlığı ve insanlığı ile de örnek alınan bir isimdi."

"Bu acı kaybın derin üzüntüsünü yaşarken, Fatma Karanfil'e Allah'tan rahmet diliyor, başta ailesi olmak üzere tüm sevenlerine başsağlığı diliyoruz. Işığı hiç sönmeyecek, kalplerimizde ve sanat dünyasında daima parlayacaktır.

"Mekanın cennet olsun, değerli Fatma Karanfil. Tüm sanat camiasına ve kamuoyuna duyurulur."

Fatma Karanfil yarın Levent Barbaros Hayrettin Paşa Camisi'nde öğle namazı sonrası kılınacak cenaze namazının ardından Feriköy Mezarlığı'nda toparağa verilecek.

FATMA KARANFİL KİMDiR?

3 Şubat 1952'de Eskişehir'de dünyaya gelen Fatma Karanfil, Language and Culture Center'de okuduktan sonra 1968'de Ses Dergisi yarışmasında üçüncülük kazanarak sinemaya adım attı.

1975'te Ali Kocatepe ile evlenen ancak daha sonra boşanan Karanfil, 1976-1980 yılları arasında Londra'da tekstil eğitimi aldı.

Yeşilçam'ın unutulmayan yapımlarından 'Keloğlan'da 'Fatma' karakterini canlandıran Karanfil, 'Aşk-ı Memnu' dizisinde 'Şayeste' rolüyle adından söz ettirdi.