Ankara merkezli 22 ilde Smart Trade Coin isimli sözde kripto varlık alım/satım platformu üzerinden "sıfır risk ile yüksek kazanç" vaadiyle nitelikli dolandırıcılık suçunu işleyen kişilere yönelik Sibergöz-42 operasyonları düzenlenmişti. Operasyonda, 118 kişi gözaltına alınmıştı. Şüphelilerin, 1 milyar dolar haksız kazanç elde ettiği tespit edilmişti. Ayrıca, 1 milyar TL değerinde 177 taşınmaz ve 61 taşınır mal varlığına, 1 ruhsatsız tabanca, 1 kurusıkı tabanca ve çok sayıda dijital materyale el konulmuştu. Operasyon kapsamında yazar Aşkım Kapışmak da İstanbul'da gözaltına alınmıştı.

Emniyetteki işlemlerinin ardından Ankara'ya getirilen Kapışmak'ın örgütün yöneticileriyle birlikte 'Eğitim ve Bilgilendirme Kampı' adı altında toplantılar yaptığı ve katılımcılara sertifikalar verdiği belirtilmişti. Bu kapsamda Kapışmak hakkında "yapıya insan kazandırma" faaliyetleri iddiasıyla soruşturma yürütüldüğü kaydedilmişti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve işlemleri tamamlanan 71 kişi adli kontrol ve yurt dışı çıkış yasağı kararıyla serbest bırakıldı. 47 kişi ise sevk edildikleri mahkemece tutuklandı. 

Yazar Aşkım Kapışmak da savcılık sorgusunun ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

"HAYATIM BOYUNCA HİÇBİR SUÇUN İÇERİSİNDE YER ALMADIM"

Instagram hesabından açıklama yayınlayan Kapışmak "Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen Sibergöz-42 operasyonu kapsamında hakkımda yapılan gözaltı işlemi sonrasında adli kontrolle serbest bırakılmış bulunmaktayım. Daha önce 31.05.2024 tarihinde yapmış olduğum kamuoyu duyurusunda da belirttiğim üzere hayatım boyunca hiçbir suç ve organizasyonu içerisinde yer almadığım gibi tüm hayatımı yazdığım kitaplar ve motivasyon konuşmalarından kazanmaktayım. Söz konusu gözaltı işleminin sebebi de medyada yer aldığı ve kamuoyunun da böylece malumu olduğu üzere yıllar önce sadece tek bir kez motivasyon konuşmacısı olarak katıldığım sayısız şirketten bir tanesinin, bilmemin mümkün olmadığı, faaliyetlerinden ibarettir. Türk adaletine olan sonsuz inancımla, tekrardan ilgi ve desteğiniz için teşekkür eder, en kısa zamanda görüşmek dileğiyle selamlarımı iletirim" ifadelerini kullandı.

"4 GÜNLÜK SÜREÇTE YAŞADIKLARIMI İÇSELLEŞTİRDİM"

Ünlü yazar sonra da paylaştığı video ile sevenlerine seslendi: "Tüm sevenlerime ve takipçilerime selamlar olsun. Binlerce mesaj gelmiş inanılmaz mutluyum. Cevap vermeye başladım. Bu 4 günlük süreçte o sevgiyi inanılmaz hissettim. Her birinize çok teşekkür ederim. Türk adaletine sonsuz güveniyorum. Bu 4 günlük süreçteki deneyimlerimi kendi içimde içselleştirdim. Yüzler firmayla çalışıyorum, dünyanın birçok ülkesinde seminerlerle sizlerle buluştum. Serbest kaldım, adaletin tecellisine çok güvendiğim için mutluyum. İyi ki varsınız. İnsanı ayakta tutan şey gerçekten sevgiymiş."