Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, enflasyonu düşürmek, ekonomiyi yoluna sokmak için peş peşe kararlar alıyor, programlar açıklıyor…

Aslında her açıklamada kazık büyüyor!

Ekonomistler bunların başlangıç olduğunu, daha büyüklerinin geleceğini söylüyor.

“Faiz sebep, enflasyon sonuç” tezinin ekonomiyi faciaya sürüklediğini vurgulayan ekonomist Mahfi Eğilmez “Köprü zamlarıyla başladık ama bu iş böyle bitmeyecek” diyor..

Mahfi Eğilmez’e göre “ciddi vergiler” geliyor. Peki, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ne diyor?

11 aydır görevde olan Şimşek, enflasyonun tek haneli rakama düşmesi için 2026 yılını hedef gösteriyor. Yani, en az iki yıl daha çekeceğimiz var!

Bu iş kolay düzelmeyecek ve ekonomiyle inatlaşanların yaptıkları hataların bedelini ne yazık ki, vatandaş ödeyecek!

★★★

“Neden bu hale geldik? Bizi bu hale kim düşürdü?” diye sızlanmanın fazla bir faydası yok. Başa gelen çekilir!

Elbette bu sıkıntılı günler de geçecek ama delip de geçecek!

Yaşadığımız günler; 9’uncu Cumhurbaşkanı Demirel’den dinlediğim bir fıkrayı hatırlattı. Bunu “Baba’dan Fıkralar” kitabımda yazmıştım.

Hep asık suratlı olacak değiliz ya… Okuyup biraz da gülümseyelim:

★★★

“Eski günlerden biri…

Devlet işlerinden yorulan padişah öğlen uykusuna yatmış, mışıl mışıl uyuyor… O sırada caddeden seyyar bir satıcı geçmektedir… Satıcı avaz avaz bağırarak malını tanıtıyor:

“Taze hıyarlarım var… Taze taze…  Çengelköy hıyarları bunlar! Hıyaar, hıyaar!”

Padişah hıyarcının sesiyle uyanınca çok öfkelenip:

“Çabuk bu herifi tutun, hıyarlarını münasip bir yerine sokun!” diye emretmiş.

Muhafızlar satıcıyı yakalayıp, emri yerine getirmişler. Fakat adam bağıracağı yerde kıkır kıkır gülüyor… Olacak şey mi bu?

Muhafızların komutanı kızarak sormuş:

“Neden gülüyorsun ulan? Çok mu hoşuna gitti?”

“Hayır” demiş hıyarcı “Arkadan asma kabakçı geliyor da... Kabaklarının boyu bir metre… Zavallının başına gelecekleri düşününce kendi halime şükredip, onun haline gülüyorum!”

“Gazeteci, mağdurun, güçsüzün, yoksulun yanında olmalıdır”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Onur Kurulu, gazetecilerin katıldığı yurt dışı gezilerle ilgili olarak yaşanan son etik tartışmaları değerlendirdiği toplantıdan sonra tüm gazetecilere ders niteliğinde şu önemli açıklamayı yaptı:

“Gazeteciler görevlerini yaparken Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ni dikkate almalıdır.

Bildirgeye göre gazeteci yayın yaparken öncelikle halkın haber alma hakkı, mesleğin temel ilkeleri ve özgürlükçü demokrasi ölçütlerini göz önünde bulundurur.

Gazeteci mağdurun, güçsüzün, yoksulun ötekileştirilenlerin ve sesini duyuramayanların sesi olmakla yükümlüdür.

Bildirgenin kurumsal çıkarlar ve davetler maddesine göre, gazeteci, çıkar ve nüfuz sağlayacak habercilikten kaçınmalıdır. Mesleğini gölgeleyecek, itibarını sarsacak türden oluşumlar içerisinde yer almamalıdır.

Masraflarını ticari kuruluşların karşıladığı gezilere katılarak karşılığında ürün ve marka tanıtımı içeren yayın yapılmamalıdır.

İstisnai durumlarda gidilen ve masrafları karşılanan gezinin haber yapılması halinde gezinin davet olduğu açıkça belirtilmelidir.

Hem iktidarın, hem de muhalefetin liderleri, belediye başkanları, sahip oldukları kaynakların, kamu kaynağı olduğunu unutmadan hareket etmelidir. Haber amaçlı toplantılarda, yurt içi ve yurt dışı gezilerde kamu vicdanını yaralayan abartılı harcamalardan kaçınılmalıdır.

Siyasetçiler haber amaçlı toplantı ve gezilerine her medya kuruluşundan bir temsilci davet edebilmeli, akreditasyon uygulamamalıdır.”

GÜNÜN SÖZÜ

Ahlâk ve bilgi ışık gibidir, kullanırsanız parlar, kullanmazsanız söner.