Aston Villa, rakiplerinden Tottenham Hotspur'un Manchester City'ye yenilmesinin ardından tarihinde ilk kez Şampiyonlar Ligi'ne katılma hakkı kazandı.

Tottenham, Villa'nın önüne geçerek dördüncü sıraya yerleşebilecek tek takım konumundaydı. Ancak şimdi, bitime bir maç kala Unai Emery'nin ekibinin beş puan gerisinde kaldı. Villa, 1991-92 sezonunda Avrupa Kupası'ndan Şampiyonlar Ligi'ne dönüşmesinden bu yana UEFA'nın en üst düzey kulüp turnuvasında hiç yer almadı.

En son 41 yıl önce, 1982-83 sezonunda Avrupa Kupası'nda boy gösteren Villa, bir önceki sezon bu kupayı kazanmıştı. Villa, 1992-93 ve 1995-96 sezonlarında Premier Lig'i sırasıyla ikinci ve dördüncü sırada tamamladı. Ancak o dönemlerde Şampiyonlar Ligi'ne katılmak için yalnızca birinci sırada yer almak yeterli oluyordu.

VİLLA'NIN ÖDÜL GECESİNDE KUTLAMA

Villa'nın oyuncuları ve personeli, Villa Park'ta düzenlenen yıllık ödül gecesinde Tottenham Hotspur Stadyumu'ndaki sonucun kesinleşmesiyle birlikte kutlamalar yaptı.

Kulüp, sosyal medya hesaplarında Emery ve oyuncuların tezahürat yaparken ve şampanya patlatırken çekilmiş fotoğraflarını paylaştı.

"Bu çok özel bir gün" diyen Emery, "Bu bizim hayalimiz, sezona burada olmak için başladık. Sakatlıklar yaşadık ama takım her zaman odaklanmış durumdaydı. Bu harika bir şey. Şampiyonlar Ligi oynamak en iyisi." ifadelerin kullandı.

Savunma oyuncusu Lucas Digne Instagram'da "Kimse orada olmamızı beklemiyordu ama biz kendimize inandık ve hayalimize inandık. Zordu ama elde ettiğimiz başarı inanılmaz." diye yazdı.

EMERY, VILLA'NIN TARİHİNİ DEĞİŞTİRDİ

Aston Villa, Ekim 2022'de Unai Emery'yi takımın başına getirdiğinde, Premier Lig'de 14. sıradaydı ve küme düşme hattının sadece üç puan üzerindeydi.

Birmingham merkezli kulüp, önceki iki sezonu sırasıyla 14. ve 17. sırada tamamlamış ve yalnızca üç yıl önce, 2019'da Championship'te mücadele etmişti.

Ancak Emery, Villa'nın talihini değiştirdi. İspanyol teknik direktör göreve geldiğinden bu yana, sadece Manchester City, Liverpool ve Arsenal, Premier Lig'de Villa'dan daha fazla puan topladı.

Emery, Valencia, Spartak Moskova, Sevilla, Paris St-Germain ve Villarreal'den sonra Şampiyonlar Ligi'nde yöneteceği altıncı farklı kulübe hazırlanıyor.