Türkiye’nin kamu yayıncılığı yapmakla görevli kurumu TRT,  31 Mart'ta yapılacak yerel seçim öncesi zamanlaması manidar bir diziye başlıyor. 

İlk bölümünün mart ayında yayımlanması beklenen   “Mehmed: Fetihler Sultanı” adlı dizinin çekim ihalesi ise AKP MKYK üyesi Eyüp Gökhan Öztekin verildi.

Osmanlı padişahı Fatih Sultan Mehmet'in hayatını konu alması beklenen dizinin yapımcısı Eyüp Gökhan Öztekin, 10 Kasım 2013'te Akit Gazetesi’ne verdiği ilanda Mustafa Kemal Atatürk’ü hedef alarak "Olmasaydı da olurduk" demişti.

Alperen Ocakları eski genel başkanı ve Said-i Nursi hayranı olan Özekin, ilandan iki yıl sonra AKP’den Uşak ikinci sıradan milletvekili adayı oldu, seçilemedi. 14 Mayıs’ta Ankara’da 1. Bölge 10. sıradan listeye girdi, yine kazanamadı.

Halen AKP Merkez Karar Yönetim Kurulu üyesi.  SÖZCÜ Gazetesi yazarı İsmail Saymaz  dizi için TRT’nin bölüm başına 19,8 milyon ödeceğini ortaya çıkarmıştı. TRT 1'de yayımlanacak 13 bölümlük dizi için toplam bütçenin 257 milyon lira olduğu ve  Özekin’in avans olarak 77 milyon TL aldığı belirtiliyor. Saymaz’a konuşan Öztekin, ihaleyi aldığını kabul etti.

Dizinin oyuncu kadrosunda ayrıca Serkan Çayoğlu, Selim Bayraktar, Fikret Kuşkan, Tuba Ünsal, Sinan Albayrak, Kenan Çoban, Bülent Alkış, Savaş Özdemir, Esila Umut, Ali Nuri Türkoğlu gibi ünlü isimlerin bulunduğu "Mehmed: Fetihler Sultanı" dizisi yakında TRT 1 ekranlarında izleyiciyle buluşacak.