Yunanistan'ın başkenti Atina'da taksici grevi sürerken ülke genelinde de yüzbinlerce çalışan, ülkenin en ölümcül tren kazasının yıldönümünü anmak için bugün iş bırakıyor.

Ülkede demiryolu hizmetleri durdurulurken gemiler başkent Atina yakınındaki limanlarda demirli kalacak.

Grevin başkentte ulaşımı aksatması, bazı uçuşları durdurması ve feribotların limanda kalmasına neden olması bekleniyor. Greve sağlıkçılar, öğretmenler ve bankacılar da destek veriyor.

TAKSİCİLER DE GREVDE

Taksi şoförleri dün Atina'da 48 saatlik greve başlamıştı. Grevin ikinci günü, kamu ve bazı özel sektör çalışanlarının ülke çapındaki eylemiyle aynı zamana denk geldi.

Atina'nın ana taksi sendikası tarafından çağrısı yapılan grevin ilk gününde 200'den fazla taksi, vergilerin azaltılması, otobüs şeritlerine erişim ve araç paylaşımı uygulamalarına daha sıkı düzenleme getirilmesi çağrısında bulunarak Yunanistan başkentinde eylemler düzenledi. 

Taksi şoförü ve sendika üyesi Georgios Voilis, ülkede serbest meslek sahiplerine uygulanan yeni vergilerin sürücüler için büyük bir yük getirdiğini belirtti.

TOPLU TAŞIMA GREVİ

Öte yandan kamu ve özel taşımacılık sektörü çalışanları da geçtiğimiz yıl 57 kişinin hayatını kaybettiği demiryolu felaketinin birinci yıldönümünü anmak üzere bugün greve gitti.

Olay 28 Şubat 2023'te bir yolcu treninin bir yük treniyle yanlışlıkla aynı rayda zıt yönlere gitmesinin ardından kafa kafaya çarpışması sonucu meydana gelmişti.

ADEDY sendikası grev duyurusunda, “Bir yıl geçti ve trajedinin sorumluları, 57 yurttaşımızın başına gelenlerin hesabını hâlâ vermedi" dedi.

ADEDY ayrıca artan hayat pahalılığı ve enflasyonla mücadele etmek için kamu sektörü maaşlarına yüzde 10'luk artış, toplu ücret anlaşmaları ve bir dizi vergi indirimi çağrısında bulundu. 

Devlet hastanelerindeki sağlık personeli ve devlet okullarındaki öğretmenler çarşamba günkü greve katılacaklarını söylerken, banka personeli de bugün grev yapacak.


Geçtiğimiz yıl kazayı protesto için düzenlenen 24 saatlik genel grevden...

ASGARİ ÜCRET AB ORTALAMASININ GERİSİNDE

Başbakan Kiriakos Miçotakis'in muhafazakar hükümeti, göreve geldiği 2019'dan bu yana asgari aylık maaşı yüzde 20 artırarak 780 Euro'ya çıkardı ve 2027 yılına kadar bu rakamı daha da artırarak 950 Euro'ya çıkaracağının sözünü verdi.

Öte yandan Yunanistan'da aylık maaşlar hâlâ Avrupa Birliği ortalamasının gerisinde kalıyor