Hollanda'nın başkenti Amsterdam'daki ünlü Red Light District bölgesinin taşınması planı krize yol açtı. 

Euronews'in haberine göre Avrupa Birliği kurumu Avrupa İlaç Ajansı (EMA), Amsterdam’daki merkezinin yakınında büyük bir genelev kurma kararından "büyük endişe duyduğunu" bildirdi. Belediyenin kararına tepki gösteren EMA, "erotik merkez” için önerilen yerin kendi tesislerinin hemen yakınında olduğunu belirterek, bu kararın çevre üzerindeki etkisinden “büyük endişe duyduğunu" açıkladı.

Amsterdam'daki yerel yönetim, kentte organize suçla mücadele ve bölgedeki aşırı yoğunluğu engellemek amacıyla fuhuş sektörünün faaliyet gösterdiği “Kırmızı Fener Mahallesi’ni (Red Light District) başka bir yere taşımayı hedefliyor. Amsterdam Belediyesi, yeni belirlenen yerde seks işçileri için 100’e yakın yer açmayı planlıyor.

Yeni kurulması beklenen genelev, EMA merkezinden sadece 800 metre uzaklıkta. EMA, İngiltere'nin Brexit kararının ardından merkezini Hollanda'nın başkenti Amsterdam'a taşımıştı. 

Yerel yönetimin kararı için gelecek yılın başlarında belediye meclisinde oylama yapılacak.

Bu arada genelevlerde çalışan seks işçileri ve yeni bölgelerde yaşayanlar da Kırmızı Fener Mahallesi’nin taşınmasına tepki gösteriyor.