Almanya'da Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP’ye yakın isimler tarafından kurulan DAVA (Demokratische Allianz für Vielfalt und Aufbruch- Çok Çeşitlilik ve Uyanış için Demokratik İttifak) adlı parti, 9 Haziran’da yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerine giriyor.

Almanya’da kurulan yasal bir parti olduğu için, yakında Alman seçimlerine de katılabilecek olan parti, Erdoğan ve AKP ile bağlantısı olan kişiler tarafından kuruldu.

(Alman Bild am Sonntag, gelişmeyi bu fotoğraf ile duyurdu.)

5 MİLYONLUK KİTLESİ VAR MI?

DAVA partisinin potansiyelinin sadece Almanya’da 5 milyon oy olduğu öne sürülüyor.

Almanya'nın çok okunan gazetelerinden Bild am Sonntag, seçime girme kararını değerlendirirken, yeni çıkan ama Nisan’da yürürlüğe girecek olan "Hızlı ve çifte vatandaşlık yasası"nı eleştirdi.

Gazete, "2.5 milyon yeni Alman vatandaşı olacak. Bunların çoğu da İslam dini mensubu kişilerden oluşacak. Böylece, Erdoğan’ın Almanya’daki partisinin 5 milyonluk seçmen kitlesi olacak" diye yazdı.

Partinin ayrıca, ülkedeki göçmenlerin uyumunu ve birlikte yaşamayı tehlikeye atacağı yorumları yapılıyor. Birçok Avrupa medyasında benzer yorumlar yer alıyor. Böylece, 60 yılın ardından ilk kez çifte vatandaşlık yolunu açan gelişmeye karşı yeni bir cephe kurulmuş oldu.

TUTUCU, DEMOKRATİK DEĞİL

Almanya’daki Türkler’in yüzde 67’sinin Erdoğan’ı seçtiği belirtilirken, tutucu, köken milliyetçisi, anti-demokrat ve islamcı çizgideki bu parti ile Erdoğan’ın AB’ye nüfuz edebileceği öne sürülüyor.

Son cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de Erdoğan, Almanya’dan oyların yüzde 67’sini almıştı.

DÖRT KURUCUSU DA ERDOĞAN'I DESTEKLİYOR

DAVA partisinin dört kurucusu bulunuyor. Bunlar, Hamburg’daki Türk doktor Mustafa Yoldaş. Yoldaş’ın, HAMAS destekçisi olarak Alman İçişleri Bakanlığı’nda kaydının bulunduğu ve 2010 yılına kadar da yasaklanmış olan IHH’nın yöneticiliğini yaptığı biliniyor.

(Fatih Zingal)

İkinci kurucu, Bad Eilsen’den gelen Dr. Ali İhsan Ünlü. Kendisinin, Türkiye’deki Diyanet İşleri'nin Almanya ayağı olan DİTİB’de etkin olduğu belirtiliyor.

(Teyfik Özcan)

Bild am Sonntag , diğer kurucunun de Solingen’den Avukat Fatih Zingal olduğunu belirtti ve AKP’nin Avrupa’daki lobi kuruluşunda bulunduğu yazdı.

(Mustafa Yoldaş)

Partinin lideri ise Teyvik Özcan oldu. Daha önce Almanya’da SPD’li olan Özcan’ın şimdi Erdoğan’ın yanında durduğu belirtiliyor.

(Ali İhsan Ünlü)

Özcan, partisinin gelirlerinin bağışlar ve Almanya’daki sponsorlardan geldiğini belirttiği yazıldı. Partinin sesleneceği kitlenin ise Avrupa’da dışlanan, ayrımcılığa uğrayan, her alanda olumsuz etkilenen göçmen kökenliler olduğu belirtiliyor.