Ege İl Başkanları toplantısı için Muğla’ya gelen CHP Genel Başkan Yardımcıları Ensar Aytekin ve Ulaş Karasu, Bodrum’da basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

CHP EGE’DE BİRİNCİ PARTİ

CHP Bodrum İlçe Başkanlığı’nda düzenlenen basın toplantısına Muğla İl Başkanı Zekican Balcı, İlçe Başkanı Tuna Işın ile ilçe yönetim kurulu üyeleri katıldı. CHP’nin seçimde Ege Bölgesi’nde büyük bir başarı elde ettiğine vurgu yapan Aytekin, “CHP, Ege Bölgesi'nin bütün illerinde yerel seçimi kazanmış, il belediye başkanlıklarını, büyükşehir belediye başkanlıklarını ve ilçelerin de ezici bir çoğunluğunu kazanmış bir siyasi partidir. Dolayısıyla bu bölgedeki birinciliğimiz Türkiye genelinin çok üzerinde bir orandadır" dedi.

"AVRUPALI EMEKLİ TATİLDE, BİZİM EMEKLİ BULAŞIK YIKIYOR"

Parti olarak yerel seçimden sonra düzenledikleri mitinglerde toplumun her kesiminin sorunlarına değinmeye çalıştıklarını ifade eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Ensar Aytekin, sözlerine şöyle devam etti: 

* "Emeklilerin bu ülkede canı yanıyor yanmaya devam ediyor. Milyonlarca emekli, 10 bin lira maaşa mahkum edilmiş durumda. Biz şu anda Muğla'dayız. Muğla'nın otelleri, tatilcilerle, özellikle yabancı turistlerle dolu. Yabancı ülkelerin, başka ülkelerin emeklileri emekli, maaşıyla Türkiye'de güzel bir tatil yapıyorlar. Bizim emekliler, bu ülkenin emeklileri de o otellerin mutfaklarına, bulaşıkhanelerinde çalışarak hayatlarını devam ettirmek zorunda kalıyor. Bu bizim zorumuza, bu bizim gücümüze ağrımıza gidiyor. Bunun derhal düzelmesi lazım. 

* Türkiye'de en düşük emekli maaşı asgari ücret kadar olmalı. En düşüğü bu olmalı ki asgari ücretle şu anda açlık sınırının altında bir rakamdır. Onun da artmasını, arttırılmasını istiyoruz. Bugün 6 Temmuz, asgari ücretle ilgili en ufak bir artış olmadı, olmayacağını da söylediler, beyan ettiler. Halbuki bu ülkede 6 ayda 1 enflasyon oranında güncellenirdi. Bu sene bu güncellenme olmadı. Bunun takipçisiyiz. Cumhuriyet Halk Partisi bundan sonra politikalarını böyle devam ettirecek. 

* Halkın her kesiminin, canı yanan insanların, hakkını alamayanlar, geçinemeyenlerin dertlerini çözüm için önce iktidar partisine karşı mücadelesini verecek, önerisini yapacak, müzakeresini yapacak. Çözülmediği noktada da sokağa inecek, onlarla birlikte demokratik yollarla haklı mücadelesini yapacak. Bu politikalar devam ettireceğiz arkadaşlar."

"TURİZMİN TAMAMI CHP'Lİ BELEDİYELERİN YÖNETTİĞİ BÖLGELERDE"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ulaş Karasu ise turizm bölgelerinde altyapı sorunlarının çözümü için artı bir kaynak aktarması gerektiğini dile getirerek şunları dile getirdi:

* "Türkiye'ye bu yıl 60 milyar dolar civarında turizmden gelir bekliyor. Peki bu turistlerin tamamı hangi şehirlere geliyor? Cumhuriyet Halk Partisi belediyelerin yönettiği şeylere geliyor. Turizmin tamamı Cumhuriyet Halk Partili belediyelerin yönettiği bölgelerde. Peki bu 60 milyar dolardan bizim belediyelerimiz herhangi bir ek kaynak alabiliyorlar mı? Alamıyorlar ne yazık ki. Bodrum'un resmi nüfusu 200 bin. Şu anda ise en az 1 milyon nüfus var. Siz tutup da devletin kaynaklarından Bodrum Belediyesi'ne 200 bin kişiye göre bir bütçe oluşturursanız ama buraya gelen turistlerden aslan payı siz alırsanız, Hazine’ye aktarırsanız tabii ki bu turizm bölgelerine bu tarz sorunlar yaşanmaya devam eder. 

İktidarın yapması gereken şu; bir bölgede, özellikle bu turizm bölgelerinde elde ettiği gelir doğrultusunda yerel yönetimlere, belediyelere artı bir kaynak aktarması gerekiyor. Bunu yapmadığı müddetçe turizm bölgelerindeki sorunların çözülme şansı sıfır. İktidar ya kendi eliyle çözecek bu sorunları ya da bizim belediyelerimize, nasıl gelir elde ediyorsa, o elde ettiği gelirlerden de belediyelerimize kaynak yaratacak. Bu kadar net."