Hırvat mafyasını oluşturan en büyük örgütlerden birini yöneten Nenad Petrak bugün İstanbul'da yakalandı.

Güney Amerika'dan getirttiği kokain ile İspanya'da depoladığı esrarı Avrupa ülkelerinde satan uyuşturucu kartelinin bir numarası Petrak'ın kurduğu ağ oldukça geniş çaplı. Şebekenin zehir dağıtım organizasyonu şöyle:

Zagreb doğumlu Nenad Petrak; Tomislav Miletic, eski boksör Ante Varnica ve Jerko Radic adlarındaki, örgütün kendisinden sonraki üst düzey yöneticileriyle birlikte, uyuşturucu satın alınması için gerekli finans yapısını oluşturuyor.İSPANYA'YI ESRAR DEPOSU YAPTI

Örgütün esrar alımı ve İspanya'da depolaması, polis tarafından sadece kod adları bilinen beş kartel yöneticisi tarafından gerçekleştiriliyor.

Superman, Barcelona; Rakanica, Madrid; Sakaria, Bilbao; Puljeku, Granada; Mileticu ise Alicante şehrinden sorumlu.

Her yönetici kendi sorumlu olduğu şehirde kiraladığı daireleri Petrak'ın talimatıyla birer uyuşturucu deposuna dönüştürüyor.

NAKLİYECİNİN KOD ADI: PUTİN

Varnica, Radic, Juranic, Romic, Mrdena, Dzeko ve Putin kod adlarını kullanan diğer şebeke üyeleri ise uyuşturucunun İspanya'dan Avrupa ülkelerine nakliyesini sağlıyor.

ÖZEL TASARIM KAMYONLAR KULLANIYORLAR

Nakliye için Katalonya özerk bölgesine bağlı Girona kentinde kurulmuş olan Transports Kayla Maria 2007 adlı karayolu taşımacılığı şirketi kullanılıyor. Şirkete ait kamyonlar uyuşturucu kaçakçılığı için özel olarak yapılmış zulalara sahip.

KÖSTEBEKLER SAYESİNDE GÜVENLİ ROTALAR

Nakliye ekibi, muhbirleri ve polis içindeki köstebekleri sayesinde güvenli rotalar oluşturarak esrar dolu kamyonları Fransa üzerinden Avrupa'ya sorunsuz bir şekilde sokuyor.

Kokain sevkiyatı için ise Sierra Leone ve Brezilya hattını kullanan kartel, yüklü miktarda uyuşturucuyu gemilerle İspanya'ya daha sonra da Avrupa'ya taşıyor.

Nenad Petrak'ın Brezilya'yı seçmesinin nedeni, bu ülkenin dünyanın en çok kokain üreten üç ülkesine (Kolombiya, Peru ve Bolivya) de sınırı olması.

PETRAK'IN İSTANBUL'DA NE İŞİ VARDI?

Nenad Petrak, geçen yıl nisan ayında arasının bozuk olduğu Hırvat suç dünyasının kıdemli figürlerinden Josip Cubelic'e düzenlenen bir suikast girişimine karıştı.

Josip Cubelic saldırıdan yaralı kurtuldu.


HIRVAT MAFYA LİDERİNE SUİKAST

İddiaya göre Petrak, Varnica ve Radic; Josip Cubelic'i ortadan kaldırmak için bir plan yaptı. Tetikçi olarak da Radic'in yeğeni Alen Radic'i kullandılar. Ancak 24 yaşındaki Alen başarısız oldu. Cubelic sol bacağından yaralandı. Alen teslim oldu ve suçunu itiraf etti. Varnica ve Radic de tutuklanıp cezavine kondu. Petrak ise hem tutuklanmamak hem de misilleme korkusyla İstanbul'a kaçtı.

1- Nenad Petrak. 2- Jerko Radic 3- Ante Varnica 4- Alen Radic.


Interpol tarafından Kırmızı Bülten'le aranan ve bu sabah İstanbul'un Üsküdar ilçesinde Türk Emniyeti tarafından yakalanan Petrak'ın son altı aydır Türkiye'de olduğu öne sürüldü.