4 Aralık’ta Avustralya’nın Darwin Uluslararası Havalimanı’na inen uçak iki yıldır ülkenin en çok aranan suçlusunu taşıyordu.

Bu kişi ‘Alameddine’ adlı suç örgütünün iki numarası diye bilinen, Afganistan asıllı Masood Zikria.

Zikria’yı Darwin’e indiren uçak 3 Aralık’ta İstanbul’dan kalktı. Çünkü Zikria, iki yıldır Türkiye’de yaşıyordu ve yakalanmadan önce Beşiktaş’ta müteahhitliğe başlamıştı.

Masood Zikria 4 Aralık’ta Dadwin Havalimanı’nda uçaktan iner inmez gözaltına alındı.

İNŞAAT ŞİRKETİ KURMUŞ

Ülkesinde cinayete teşebbüs, suç örgütü üyeliği ve uyuşturucu kaçakçılığı suçlarından hakkında yakalama emri çıkarılan Zikria, iddiaya göre Aralık 2021’de Malezya’ya giden balıkçı teknesine bindi ve Türkiye’ye geldi. 

Eşi ve iki çocuğunu yanına getirdi.

28 yaşındaki Zikria, 19 Ekim 2022’de Esenyurt’ta geçici ikamet için başvurdu.

1 Kasım 2023’e kadar ikamet izni aldı.

İstanbul’da 420.000 dolara ev satın alarak, Türk vatandaşlığına başvurdu.  

Orion Gayrimenkul ile M and M Enterprise adlı iki şirket kurdu. Beşiktaş’ta inşaat işine girdi.

Bir yandan, sözde Dubai ile ticaret yapıyordu. 

10 AYDIR GÖZETİMDEYDİ

Zikria, düzenini kurmuştu ki geçen ocakta Bodrum’da bir grupla birlikte gözaltına alındı. İddiaya göre arkadaşlarının kaldığı villada uyuşturucu çıktı.  

Zikria, 28 Ocak 2023’te Bodrum Sulh Ceza Hakimliği’nce resmi belgede sahtecilikten tutuklandı. 

Gerekçede “Uluslararası önemli birtakım suç ilişkileri içerisinde olduğu” belirtildi.

4 Şubat’ta Kütahya Valiliği İl Göç İdaresi’nce kamu güvenliği açısından tehdit oluşturduğu için G-26 (Yasadışı örgüt faaliyeti) kodu verilip sınırdışı kararı alındı. 

Kütahya Geri Gönderme Merkezi’nde altı ay süreyle gözetime alındı. 

Kırklareli Pehlivanköy İl Göç İdaresi’ne sevk edildi. 

Gözetim süresi altı ay daha uzatıldı. 

Zikria’nin avukatı Kütahya İdare Mahkemesi’nde kararın iptali için dava açarken, gözetiminin son bulması amacıyla Kırklareli Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurdu.

Hakimlik “Salıverilmesinin kamu güvenliği açısından risk oluşturabileceği” gerekçesiyle başvuruyu reddetti.

SAAT TİCARETİNE ARACILIK EDİYORMUŞ 

Zikria, geçen ay İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen Chomancero adlı uyuşturucu ve suç örgütüne yönelik soruşturmaya dahil edildi.

5 Kasım’da alınan ifadesinde iki yıl önce yasal yolla Türkiye’ye geldiğini belirtti.

Biri gayrimenkul olmak üzere iki şirket kurduğunu vurguladı.

Dubai’deki bir arkadaşının saat ticaretiyle uğraştığını kaydeden Zikria, hesabındaki yüksek para transferleri için “Arkadaşım saatleri benim yönlendirdiğim müşterilere satar. Aracı olduğum için miktara bağlı olarak komisyon alırım. Bu para saat ticaretinden kazandığım miktardır. Dubai’de kazandığım para vergiye tabi değildir” dedi.

Comanchero’nun lideri Hakan Ayık’ı tanımadığını, uyuşturucuyla bağlantılı bir organizasyon içinde olmadığını ve kara para aklamadığını savundu. 

Comanchero kapsamında tutuklanan örgüt liderlerinden Hakan Arif Tavukçu’yu Avustralya’dan tanıdığını kabul etti. Duax Ngkuru ile gözetim merkezinde karşılaştığını söyledi.     

4 ARALIK’TA TESLİM 

Zikria, 3 Aralık’ta sınırdışı edilerek, Avustralya’ya gönderildi. 

Bindirildiği uçak 4 Aralık’ta Darwin Havalimanı’na indi.

Hemen kelepçelenerek, gözaltına alındı.  

Ertesi gün Sydney’e getirildi.

Zikria, 2021’de rakip çete lideri İbrahim Hamze’ye yapılan başarısız suikast girişimini tasarlamakla da suçlanıyor.

Avusturalya Polisi, Zikria için şöyle diyor:

“Sydney’deki suç ailelerinden birinin ikinci sorumlusu. En çok aranan ve en önemli organize suç isimlerinden biri.”

Zikria, suç örgütü üyeliği, uyuşturucu, kara para suçlamasıyla Downing Merkezi Yerel Mahkemesi’ne çıkarıldı ve tutuklanarak, cezaevine gönderildi. 

“Instagram’dan etkilenip Starbucks’a saldırdım”

AK Partililerin başlattığı, kimi İslami grupların devam ettirdiği  Starbucks’a yönelik saldırıların şiddete evrileceği baştan belliydi.

Kabe’nin dibindeki Starbucks’a saldırmak hiçbir Müslümanın aklına gelmezken...…

Türkiye’de bir avuç meczup, kahve zincirini İsrail ile bağlantısı olmadığı ve Katarlı bir sermeye grubu tarafından işletildiği halde haftalardır hedef belliyor. 

Starbucks’ta insanların elindeki kahveyi alıp yere atan mı dersin...… 

Polisi tokatlayan mı...…

Cep telefonuyla Starbucks’a girip hakaret eden mi...…

İktidarın göz yumduğu taciz ve saldırılar önceki gün Adana’da silahlı saldırıya dönüştü. 

O.G. adlı saldırgan pompalı tüfekle Turgut Özal Bulvarı’ndaki Starbucks’a girip içerideki insanları rehin aldı ve ateş etti.  

İNSANLAR ŞİFRELİ ODAYA SAKLANDI 

Saldırı sırasında içeride bulunan çalışanlardan A.K., O.G.’nin 8-10 dakika insanları rehin aldığını belirtiyor.

A.K.’nin ifadesinden:

“O.G. pompalı tüfekle iş yerinin girişine geldi. Müşterilerin bir kısmı dışarıya ve içeriye kaçtı. Çığlık attılar. O.G. ‘Çıkın, öldüreceğim sizi’ dedi. Tüfeği bulunduğumuz yere doğrulttu. Üç kez ateş etti. Yere yattık, saklandık. Kahve dağıtma yerinde çalışanların olduğu yere nişan alarak ateş etti. Yere yatmasam yaralanabilirdim. Yattığım yerde saçma izleri vardı. Ateş ettikten sonra bekledi. Rehin kaldık. Çalışanlar ve müşteriler dahil 30 kişi vardı. İçerideki şifreli odaya saklandık.”

İşçi S.S.G de şunları anlattı:

“Tüfeği kahve dağıtımı yapılan, benim bulunduğum yere nişan alarak ateş etti. Müşterileri aşağıdaki şifreli odaya geçmeleri için uyardım. Aşağıya hareket ettiğim sırada 3-4 el ateş etti. Ateş edilen yere baktığımda giriş ve kasa arasında kadın müşteri ve küçük çocuğu yerde oturup donakalmıştı. Tüfekliyle göz göze geldim. Namlu bana doğrultulmuştu. 15 - 20 müşterinin şifreli odaya girişini sağladım.”         

HEP TÜFEKLE GEZERMİŞ

Saldıran O.G., 25 yaşında.

Lise mezunu.

Esnaf.

İfadesinde, eskiden bir bıçaklı saldırıya uğradığını iddia ediyor. “O tarihten sonra, yanıma sürekli tüfeğimi tedbir amaçlı alıyorum” diyor.

Önceki akşam saat 18.30’da evinden tüfeğini alıp çıktığını söylüyor. Tüfeği montumun iç kısmına yerleştirerek, Turgut Özal Bulvarı’nda yürüdüğünü iddia ediyor.

O.G.’nin ifadesinden:

“Intagram’da gezinirken, Filistin’de ölenlerle ve yaralananlarla ilgili videolar izledim. Videolar beni aşırı etkiledi. Videoları izlerken Starbucks’a geldiğimi fark ettim. İçimde anlamadığım bir öfke patlaması oldu. İnançlı bir insan olduğum için iş yerine girip insanlara bağırarak ayrılmaları istedim. ‘Çıkın’ diye bağırdım. 20 saniye bekledim. İnsanlar çıkmaya başladı. Tüfeğimle cama iki el ateş ettim. Sağ doğru bir el daha ateş ettim. ‘Bu kahveyi içmeyin’ diye bağırdım. Sandalyeleri cama fırlattım. Tüfeği masanın üzerine bıraktım, polisi bekledim.”

O.G., kendisini kimsenin yönlendirmediğini ileri sürüyor.

Tüfeğin ruhsatsız olduğunu ifade eden O.G., şunları söylüyor:

“Tüfeği 2019’da bir Suriyeliden aldım. O tarihten evvel bıçaklanmıştım. Can güvenliği amacıyla almıştım.”

O.G., Adana 2. Sulh Ceza Hakimliği’nde “Bir anlık duygu çöküntüsüyle yaptım” dedi.

Silahla tehdit kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılmaktan tutuklandı.

DEM Parti, CHP’ye büyükşehirlerde kapıyı araladı

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, önceki gün Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’ni (DEM Parti) ziyaret etti.

Ziyarette, genel merkezler düzeyinde bir ittifak değil, yerelde işbirlikleri kurulabileceği noktasında uzlaşmaya varıldı.

Bir CHP’li yetkili şunları söyledi: 

“Biz bir ittifak, anlaşma ve masa teklif etmiyoruz. Diyelim bir ilde ya da ilçede uzlaşıldı. Genel merkezler olarak engel olmayacağız. Yerelde işbirlikleri yapılacak. Aday anlaşıyordur, belediye meclis üyeliği teklif eder, uzlaşı oluyorsa olsun. Yerelden gelirse olumlu bakarız.”

Geçen haftaya kadar 81 şehirde aday çıkarma yönünde kuvvetli bir eğilimin hakim olduğu DEM Parti’de, ziyaretten sonra hava döndü.

Doğuda birinci ve ikinci olduğu şehirlerde aday çıkaracak olan DEM Parti, batıda ‘kent uzlaşısı çerçevesinde halk ve emek dostu adayları destekleme’ stratejisini uygulayacak.

Bu, şu demek: CHP’li adaylara şartlı destek. 

DEM Parti, tek amacın AK Parti’yi geriletmek olmadığını ifade ediyor. CHP’lilerle kamuoyu önünde görüşmek, şeffaf bir müzakere süreci yürütmek ve eğer uzlaşı sağlanırsa alacakları oy nispetinde belediye meclislerinde temsil edilmek, hatta yönetime katılmak istiyor.

DEM Parti, nihai kararını bu hafta sonu Parti Meclisi’nde verecek.