Avustralya ve Yeni Zelanda'nın birçok kentinde Çanakkale Kara Savaşları'nın 109. yılı dolayısıyla Anzak Günü anma törenleri düzenlendi. 

Birinci Dünya Savaşı'nda Osmanlı Devleti'ne karşı İngiltere'nin yanında savaşa giren Avustralya ve Yeni Zelanda Kolordusu'nun Gelibolu Yarımadası'na asker çıkardığı gün olan 25 Nisan'daki anma etkinlikleri kapsamında Avustralya ve Yeni Zelanda'nın çeşitli noktalarında on binlerce kişi bir araya geldi. 

Avustralya'da anma törenlerinin merkezlerinden biri haline gelen Sydney kentindeki etkinliklere çok sayıda kişi katıldı. Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, anma törenleri kapsamında güneşi Papua Yeni Gine'deki İkinci Dünya Savaşı Anma Merkezi'nde Papua Yeni Gineli mevkidaşı James Marape ile karşıladı. 

Albanese, konuşmasında "İkinci Dünya Savaşı için askere gidenler, Birinci Dünya Savaşı'nın hatıralarıyla yaralanmış bir Avustralya'da büyüdüler. Anzak Günü, bizden hiçbir zaman savaşı yüceltmemizi istemedi. Anzak Günü, bizden onların isimlerine sahip çıkmamızı istiyor." diye konuştu. Marape de her koşulda barışın hakim olması çağrısında bulundu. 

'KUTSAL BİR GÜN'

Yeni Zelanda Başbakanı Christopher Luxon da Auckland'deki törene katıldı. Luxon, törende katılımcılara hitaben özgürlükleri ve demokrasileri için askerlere teşekkür etmelerinin gerektiğini söyledi. 

Anzak Günü'nün önemini vurgulayan Luxon, "Bugün, tüm Yeni Zelandalılar için kutsal bir gün. Hepimize durmak, düşünmek, hatırlamak, geçmişte ve günümüzde değerlerimizi savunmak için giden erkek ve kadınları anmak için bir şans." dedi. 

Avustralya Başbakan Yardımcısı Richard Marles ve Yeni Zelandalı mevkidaşı Winston Peters ise, geleneksel "Şafak Ayini" için hükümetlerini temsilen Gelibolu Yarımadası'ndaki Anzak Koyu'na geldi. 

Peters, yaptığı konuşmada, "Uzak Pasifik Okyanusu'ndan alçak gönüllülükle geliyoruz. Çok sayıda gencimizin ebedi istirahatgahı olan bu topraklarda onları anmak üzere toplanmış bulunuyoruz. Topraklarınızda ayak izlerimiz sonsuza dek birleşti. Halkımızın ve halkınızın şehit düşen savaşçıları, atalarınızın topraklarında birlikte yatıyor" dedi. 

Anzak, Avustralya ve Yeni Zelanda Kolordusu (Australian and New Zealand Army Corps) kelimelerinin ilk harflerinin kısaltılmasından oluşuyor. Anzaklar, 1915'te Çanakkale'de, daha sonra da Orta Doğu ve Avrupa'da müttefikleri adına savaştı. 

Anzak Günü, Avustralyalı ve Yeni Zelandalı askerlerin 25 Nisan 1915'te Gelibolu'da karaya çıkışının yıl dönümü olarak anılıyor.