ABD'li uzay şirketi Astrobotic, bu ayın başlarında uzay şirketi Ay'a doğru Peregrine misyonunu başlattı ancak uzay aracı hedefine ulaşamadı ve Dünya atmosferinde yandı.

Astrobotic'in başarısız Peregrine görevinden bu yana düzenlediği ilk basın toplantısında, şirketin CEO'su John Thornton, şirketin başka bir araçla Ay'a inme girişiminde olmasından her zamankinden daha fazla heyecanlı olduğunu söyledi.

Thornton, "Bu bizi cesaretlendirdi. Bundan heyecan duyuyoruz" dedi. Thornton, başarısız olan görevin şirketin umduğu sonuç olmadığını ancak bu sayede de çok şey öğrenildiğini söyledi.

8 Ocak'ta fırlatılmasından kısa bir süre sonra Peregrine iniş aracında yakıt sızıntısı yaşandı. Bu aksilik de Astrobotic'i görevi sonlandırmaya zorladı.

Dışarıdan bir inceleme kurulunun, tam olarak neyin yanlış gittiğini belirlemek için tüm görevi değerlendirmesi ve Astrobotic'in bir sonraki Ay'a iniş görevi hakkında daha fazla bilgi vermesi gerekecek.

Ayrıca inceleme kurulunun bulgularına bağlı olarak NASA'nın Ay'a göndermeyi planladığı Griffin görevi de gecikebilir.

Thornton, "Bu tür anormalliklerin bir daha asla yaşanmamasını sağlamak için Griffin programı için bu etkilerin neler olabileceğini değerlendiriyoruz" dedi.

Thornton, incelemenin Griffin'de bazı değişikliklere yol açacağını beklediğini ancak bunların ne olduğunu söylemek için henüz çok erken olduğunu belirtti: "Şu anda sadece bu programa ve uçuşa mümkün olduğunca hızlı ulaşmaya odaklandık."