İmparatorların olduğu sunu mozaiğinin hemen altındaki kapıda çift yönlü tahribatlar tespit ettiğini belirten Yavaşçay, tahribatı belgeleyen fotoğraf ve görüntüleri Twitter hesabından paylaştı. Yavaşçay şunları belirtti:

* "Bugün #Ayasofya camii ve tarihimiz için çok üzücü bir görüntü ile daha karşılaştım. Maalesef yine bir kapı vakası, imparatorların olduğu sunu mozaiğinin hemen altındaki kapıda çift yönlü tahribatlar tespit ettim.Bu durumu belgelemek amaçlı fotoğraf ve video çekimi yaptım."

KAPIDAN KOPARILAN PARÇALARIN YENİLDİĞİ İDDİA EDİLMİŞTİ

Daha önce de Ayasofya'daki İmparatorluk Kapısı tahrip edilmişti. İnsanların kutsal saydıkları nesnelerden parçalar sakladıkları ve hatta yedikleri iddia edilmişti. Su haznesine ayakkabı konulduğunu gösteren görüntüler tepki toplamış, tarihi mermerlerin ağır tonajlı platform ile birçok yerinden kırıldığı ortaya çıkmıştı.

[old_news_related_template title="Mehmet Öz'ü yenen ABD'li senatörden Ayasofya çıkışı" desc="ABD’nin Pennsylvania eyaletindeki ara seçimlerde Doktor Mehmet Öz’ü yenilgiye uğratan Demokrat Partili John Fetterman’ın Türkiye ve Ayasofya’yla ilgili açıklamaları seçim sonrasında gündem oldu. ABD’deki Yunan ve Ermeni lobisinin desteğini alan Fetterman’ın Ayasofya Camii’nin yeniden müzeye dönüştürülmesi çağrısı yaptığı ortaya çıktı." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2022/11/11/iecrop/fetterman-reuters_16_9_1668142462.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2022/dunya/mehmet-ozu-yenen-abdli-senatorden-ayasofya-cikisi-7473423/"]