İktidara yakın Sabah gazetesi ve A Haber televizyonunda, 2019'daki yerel seçimlerden önce yaptığı "PKK'yla iltisaklı kişilerin CHP, Saadet ve İYİ Parti'ye dağılımı başlıklı haberle ilgili Anayasa Mahkemesi hak
ihlali kararı verdi.

İstanbul, Ankara, Mersin, Adana, Antalya gibi büyükşehirlerin AK Parti'den CHP'ye geçtiği yerel
seçimlerden hemen önce, A Haber televizyonu ve Sabah gazetesinde yayınlanan haberlerde, PKK'yla iltisaklı 339 kişinin o dönem ittifak kurup birlikte seçime giren CHP, Saadet Partisi ve İYİ Parti listelerinden aday yapıldığı iddia edildi.

PKK'yla iltisaklı olduğu ileri sürülen isimlerden biri de, CHP'den Beşiktaş Belediye Meclis üyesi adayı olan Zeki İbişhükçü'ydü. Sabah ve A Haber'de yayınlanan haberlerde, İbişhükçü'nün 2010 yılında düzenlenen Demokratikleşme ve Kürt Sorunu sempozyumunun çağrıcıları arasında yer aldığı ve PKK adına faaliyetlerde bulunduğu ileri sürüldü.

ERİŞİM ENGELİ TALEP ETTİ REDDEDİLDİ, AYM'YE TAŞIDI

İbişhükçü bu haberler nedeniyle erişim engeli kararı başvurusu yaptı. Ancak başvuruya bakan İstanbul Anadolu 6. Sulh Ceza Hakimliği, bu talebi reddetti. Ret kararının ardından İbişhükçü konuyu Anayasa Mahkemesi'ne taşıdı.

Anayasa Mahkemesi, erişim engeli talepleriyle ilgili başvuruları birleştirerek verdiği kararda, hak ihlali tespit etti. Yüksek mahkemenin kararında başvuru hakkının ihlal edildiği tespit edilerek manevi tazminata hükmetti.

"YÜRÜTME VE YARGI SABAH'LA ORTAK ÇALIŞIYORDU"

İbişhükçü adına başvuruyu yapan CHP YDK üyesi avukat İsmail Emre Telci, aynı şekilde binlerce başvuru olduğunu ve devletin yüz milyonlarca lira tazminat ödemek zorunda olduğuna dikkati çekti. Telci, erişim engeli taleplerinin o dönem saatler içinde reddedildiğine de vurgu yaparak, "Bu durum, yürütme ve yargı organlarının Sabah gazetesiyle nasıl ortak çalıştığının göstergesiydi. Şimdi Anayasa Mahkemesi kararıyla bu da kesinleşmiş oldu." dedi.

Telci sözlerini  "Sabah gazetesi, müvekkilimin itibarını zedeleyebilecek, ciddiye alınacak bir yer değil ancak siyasetle uğraşmayan ve konuya uzak halk kesimlerinin nezdinde müvekkilime itibar suikastı yapıldığı da açıktı" diyerek noktaladı.