Özgürlük Yürüyüşü’nün 25. günü “Can Atalay’a özgürlük için” devam ediyor. TİP Genel Başkanı Erkan Baş’a bugünkü yürüyüşünde TİP Sözcüsü Sera Kadıgil, Emek ve Özgürlük İttifakı bileşenleri, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, HEDEP Hakkari Milletvekili Vezir Coşkun Parlak, SMF Sözcüsü Barış Kayaoğlu, TÖP MK Üyesi Hasan Durkal, EHP MK Üyesi Sanem Deniz Kural, KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik ve beraberindeki heyetler eşlik ediyor.

Özgürlük Yürüyüşü sırasında TİP Genel Başkanı Erkan Baş, Anayasa Mahkemesi’nin Can Atalay için “Hak ihlali” kararı hakkında açıklamalarda bulundu.

image small

“ANAYASA MAHKEMESİ HUKUKUN GEREĞİNİ YERİNE GETİRDİ”

Erkan Baş açıklamasında şöyle konuştu:

*Özgürlük Yürüyüşü’nde bir tarafta Can’ın özgürlüğünü talep ederken, bir taraftan da her gün Türkiye’deki çeşitli hak ihlallerini, özgürlükleri ayaklar altına alan iktidar girişimlerine karşı adımlarımızı attık. Bu sürecin her adımında da şu özgüvenle hareket ettik; biz haklıyız ve yurttaşlar bu haklı davada bizim yanımızda.

*Bize göre bugün Anayasa Mahkemesi hukukun gereğini yerine getirdi. Bu kararın arkasındaki iradeyi görmek lazım. Bu kararın arkasında halk var. ‘Bu gidişatı kabul etmiyoruz, biz bu gidişata alışmak istemiyoruz ve alışmayacağız’ diyen, örneğin Somalı maden işçileri, Aladağ’da evlatlarını kaybeden aileleri, Hendek patlamasında eşini, çocuğunu kaybeden ailelerin, Ermenek’te madencilerin…

*Yani Can’ın bir biçimde hak mücadelesinde yanlarında durduğu belki de on binlerce emekçinin, kuşkusuz bütün bu baskıya rağmen iradesini ortaya koyan Hatay halkının, memlekette ezilen, yok sayılan, susturulmak istenen milyonlarca insanın ortak bir mücadelesi sonucunda nihayet mahkeme de bunu tescil etmiş oldu.

image small

“CAN ATALAY VAKİT KAYBETMEDEN TAHLİYE EDİLMELİ”

*Sonuç, mahkeme dedi ki, ‘evet siz haklısınız’ dedi. Şu anda yapılması gereken çok acil bir biçimde hiç vakit kaybetmeden Can’ın tahliye edilmesi ve aramıza katılması gerekiyor. Bundan sonra bu Özgürlük Yürüyüşü’nü Can’ın fiziken aramızda olduğu özgürlük mücadelemizi sürdüreceğiz.

"YÜRÜYÜŞÜNÜZ GÜÇLENEREK DEVAM EDİYOR"

*Bu ülkede özgürlükler sorunu sadece bir milletvekilinin esir edilmesiyle ilgili bir sorun değil, bu önemli bir simgeydi Can üzerinde, şimdi özgürlük mücadelesini büyütmek gerekiyor.

Teslim olmadığımızı, boyun eğmediğinizde, inat ettiğinizde, ortaya bir irade koyduğunuzda sonuçta tarih sizi haklı çıkartıyor ve yürüyüşünüz güçlenerek devam ediyor. Şimdi görev hepimizde. Hep beraber bu ülkeyi özgürleştirmek için mücadeleye devam edeceğiz.”