Aysu Türkoğlu, Yeni Zelanda'nın Cook Boğazı'nı geçişini 7 saat 21 dakika 40 saniyede başarıyla gerçekleştirdi.

Cook Boğazı, "Oceans Seven" serisine dahil zorlu su yollarından biri olarak biliniyor. Türkoğlu, Türkiye Saati ile sabah 09.00'da, yaklaşık 13 derecelik soğuk sulara adım attı. Yeni Zelanda'nın akşam saatlerinde başladığı bu zorlu yolculuk, 27 kilometre uzunluğundaki parkurun karanlıkta tamamlanmasıyla son buldu.

Bu büyük başarıyı 7 saat 21 dakika 40 saniye içinde tamamlayan Aysu Türkoğlu'nun bitiş çizgisine ulaşması, yanında bulunan ekip üyeleri tarafından heyecan ve duygusal anlarla karşılandı.

Türkoğlu, finiş noktasından bot ile tekneye dönerken Türk bayrağını açtı ve bu özel anı, sosyal medya hesabı üzerinden canlı yayınla takipçileriyle paylaştı.

Yüzme başarısıyla dikkat çeken Türkoğlu ve beraberindeki ekip, bu başarı sonrasında büyük mutluluk yaşadı.

Aysu Türkoğlu, daha önce 30 Temmuz 2022'de İngiltere ile Fransa arasındaki Manş Denizi'ni 16 saat 28 dakikada geçerek "en genç Türk" unvanını kazanmıştı.

Ayrıca, geçen yıl 9 Ağustos'ta yaklaşık 40 kilometre uzunluğundaki Kuzey Kanalı'nı 11 saat 48 dakika 19 saniyede yüzerek geçmiş ve "İlk Türk kadını ve en genç Türk sporcu" olarak tarihe geçmişti.