Türk tiyatrosunun duayen ismi, sinemanın usta oyuncusu Ayten Gökçer (84) dün yaşamını yitirdi.

1958'de Ankara Devlet Tiyatrosu'na girerek sanat hayatına başlayan Ayten Gökçer, sinemaya 1965'te 'Taçsız Kral' adlı filmle girdi. Ancak sonra sinemadan daha çok tiyatroya önem verdi. 'Yedi Kocalı Hürmüz' adlı müzikalde 'Hürmüz' rolü hafızalara kazınan Ayten Gökçer'in merhum eşi Cüneyt Gökçer de usta bir tiyatrocuydu.

2017 yılında felç geçiren Ayten Gökçer sağlık sorunlarıyla mücadele ediyordu.

Ayten Gökçer için bugün Zincirlikuyu Camii'nde cenaze töreni düzenlendi. Öğle vaktini müteakip kılınan cenaze namazına, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, İstanbul Valisi Davut Gül, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Tamer Karadağlı, oyuncu Zerrin Tekindor, Gülenay Kalkan ve Ahmet Uğurlu'nun yanı sıra ailesi ve sevenleri katıldı. 

Bakan Ersoy,  "Çok önemli bir değerimizi kaybettik. Ayten Hanım küçük yaşlardan beri sanata kendini adamış bir isimdi. Aslında baleyle başlayıp, sonra tiyatroya geçmiş çok önemli bir sanatçımız. Sadece tiyatro oyuncusu olarak değil, beyazperde de sahnede de çok başarılı işler çıkarmıştır. Kendisi aynı zamanda devlet sanatçısı ünvanını da alan çok başarılı bir oyuncu ve yine 1992'de Kültür Bakanlığı Büyük Ödülü'ne layık görülmüş. Kendisine Allah'tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyorum" dedi. 

"BÜTÜN SEVENLERİNDEN RİCAM, ÜZÜLMEYİN"

Taziyeleri kabul eden, sanatçının kızı Aslı Gökçer Oba, şunları kaydetti: "Annem hem meslek hem de özel hayatında, 'Hep çok sevdim, çok sevildim' dedi. 'O yüzden bir gün bana bir şey olursa sakın üzülmeyin. En çok o zaman ben üzülürüm' demişti. Bütün sevenlerinden ricam üzülmeyin. Onun güzel günlerini, başarılarını, hepimizin hayatına dokunduğu noktaları kutlayalım." 

Oyuncu Işıl Yücesoy da arkadaşı Gökçer'i tarif etmenin zor olduğunu vurgulayarak, "Bunca yıl zirvede kalmış, bunca yıl hayatını yalnız ve yalnız tiyatroya adamış. Bütün bunlar bir kenara, çok iyi bir anne, çok iyi bir dost, çok iyi bir arkadaştı. Türkiye'nin başı sağ olsun" ifadelerini kullandı. 

,

"ÇOK YETENEKLİ, ÇOK ZEKİ BİR KADINDI"

Oyuncu Ayşen İnci ise Gökçer'i uzun yıllardır tanıdığını belirterek, şunları kaydetti: "Ankara'da çok birlikte yakın olduk. Onu hayranlıkla izledim. Müthiş sahne ışığı olan bir oyuncuydu. Çok güzel bir kadındı ama onun dışında sahne ışığı çok farklı bir oyuncuydu. Çok yetenekli, çok esprili, çok zeki, müthiş sıcak, sempatik bir kadındı. Cüneyt (Gökçer) Hocam da çok özel bir insandı. Şimdi birbirilerine kavuştular. Nurlar içinde yatsınlar." 

Sanatçı Ayten Gökçer törenin ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'nda eşi Cüneyt Gökçer'in yanına defnedildi.