Bankacı Seçil Erzan, bir örgütün lideri olmaktan yargılansaydı, sağ kolu 48 yaşındaki Nazlı Can olurdu.

Can, Çorlulu bir emekli.

Erzan’ın köylüsü. 

Ancak 2019 yılından itibaren kesintisiz görüşüyorlar.

Erzan, fon ve yatırım vaadiyle çevresinden para toplarken, Can suça ortaklık ediyor.     

Örneğin Can, 3 Nisan 2021’de Erzan’a defter sayfası gönderiyor. Bu sayfada 2019-2021 yılları arasında 12 kişiden ne kadar alındığı ve onlara ne kadar geri ödendiği yazıyor. 

Can, “Bunları verdik ama sonra yine topladık” diye belirtiyor.

Erzan, Kapalıçarşı’da iş adamından para alırken, beraberinde Can vardı.

Dr. Deniz Güzel’in 150.000 doları Can’ın hesabından Erzan’a gitti.

Kuyumcu Ömer Kahraman, 750.000 dolarını Can’a teslim etti. Bir başka gün Can’ın yeğeni Kerem’e 200.000 dolar verdi. 

Fatih Terim’in yeğeni Terim Arıcan, Buse Terim Bahçekapılı’ya ait 140.000 doları Erzan’a banka şubesinde teslim ederken, odada Can bulunuyordu.

Erzan, ifadesinde, Can için “Yakın arkadaşımdır” diyor. Can’ın etrafından 600.000 dolar bulup getirdiğini kaydederek, “Getirdiği parayı fazlaca ödedim” diyor.

CAN’I TERİM’LE TANIŞTIRMIŞ

Can, savcılıkta, Erzan’ın kendisini Fatih Terim’le tanıştırdığını söylüyor. 

Terim Arıcan’ın para yatırmak üzere bankaya geldiğinde odada olduğunu kabul ediyor. “Ama Seçil, benim yanımda Terim’e ‘Bu parayı birlikte yatıracağız’ demedi” diye konuşuyor.    

Dr. Güzel’in havale işleminde banka hesabını kullandırmasına ilişkin bilgiyi de doğruluyor. Erzan’ın “Güzel, fona para yatıracak. Ben bankacıyım, benim hesabıma yatıramaz. Sana yatırsın” dediğini vurguluyor. Ve Kapalıçarşı’da, hiç tanımadıkları bir işadamından para aldıklarını da kabul ediyor.
Can:

“Seçil zaman zaman beni bir yerlere götürüp para almıştır. Ben en yakın arkadaşıyım ancak kimden, nerede, ne zaman, ne kadar aldığını bilmiyorum. Zaman zaman birilerinden para almışlığım olmuştur.”

Can, yakın arkadaşının kadınlığını kullandığını, hatta satılacak ev varmış gibi Tarabya’yı gezdirdiği bir kişiden para aldığını savunuyor:

Can:

“Seçil’in kime ne vaatte bulunduğunu bilmiyorum. Seçil insanları dolandırırken çeşitli vaatlerde bulunmuştur. Zaman zaman kadınlığını da kullanmıştır. Hatta çevresine benim ismimi kullanarak, beni zengin biri olarak tanıtıp prim yapmaya çalışmıştır. 2010’da Çorlu’da bir kişiye Tarabya’da evlerim olduğunu söyleyip şahsı Tarabya’da gezdirip etkileyerek, para almıştır.”

L KOLTUĞU HACZETMİŞLER

Bu arada Selçuk İnan, 1.535.000 dolarlık alacağı için Can’ın Tekirdağ’da eve hacze gitti. Evde yalnızca ‘L’ koltuk haczedilebildi. Ona da 5.000 TL değer biçildi.

Tutuklu yargılanan Can, ilk duruşmaya tahliye edildi.

Erzan’ın babasından miras kalan Bozcaada’daki bağ evine 30 milyon TL değer biçiliyor.

Evinde 67 bin TL çıktı

Erzan, 11 Nisan’da Çorlu’daki evinde gözaltına alındı. Yapılan aramada cep telefonun, kanıtları ortadan kaldırmak için kırıldığı tespit edildi. Odada TV sehpasının altında 67.000 TL para ve kredi kartları bulundu.

Fatih Terim, Erzan’ın bağ evinin bahçesinde kendilerine yemek servisi yapan personelle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Terim belgeselini bu evde izlemişler

Erzan’ın ipotek altında olan Bozcaada’daki bağ evi sahipsiz bir halde... 

Bozcaadalı meslektaşım Serkan İlik’e göre bağ evini 15-20 yıl önce baba Hayri Erzan satın aldı. 

Adada sevilen bir sima olan Erzan 6-7 yıl önce borsada battı ve pandemide hayatını kaybetti.   

Erzan, yaşarken evin tadilatına başladı. 

Mimar olarak Çanakkaleli İbrahim Kocabaldır ile anlaştı. Ölümünden sonra tadilat, kızı Seçil’le devam etti.

Erzan, tadilat bittikten sonra bahçenin bir bölümüne ‘Babamın Bahçesi’ tabelası astı. İskan sorunları olan evin değerinin 30.000.000 TL civarında olduğu belirtiliyor.   

Erzan, evinde Eylül 2022’de Terim Ailesi’ni ağırladı.

Buluşmada Erzan’ın eski nişanlısı ve Terim’in avukatı Candaş Gürol ile Terimlerin aile dostu Nur Erkasap da vardı. 

Yalova Restoran’dan yemek getirildi.

Yemekten sonra evde Netflix’teki ‘Terim’ belgeselini izlediler.

Terimler geceyi evde geçirdi.

Bağ evinin mimarını da dolandırdı

Erzan, mimar İbrahim Kocabaldır’ı da dolandırdı.  

Kocabaldır’ın ifadesinden:

“Seçil, bana Bozcaada’da ev yapımında çok yardımcı olduğum için iyilik yapmak istediğini, Denizbank’ta fon olduğunu, getirisinin çok olduğunu, beni dahil etmek istediğini, Fatih Terim gibi ünlü isimlerin bulunduğunu söyledi. Babasından dolayı güvenerek girdim.”

Eylül 2022’de Erzan’a teslim etmesi için Can’a 200.000 dolar verdi.

Erzan, iki ay sonra 240.000 dolar geri verdi. 

İki gün sonra aradı.

Bu fondan tam kazanılacak noktada çekildiğini, çok daha fazla getiri elde edebileceğini belirterek, yeniden ‘yatırım’ yapmasını istedi. 

Kocabaldır, 180.000 dolar verdi. 

Bir daha da geri alamadı.

27 Mart’ta Erzan’ı bankada buldu ve parasını 4 Nisan 2023’te 450.000 olarak geri alacağına dair basılı bir evrak aldı.

Erzan da Kocabaldır’dan fon vaadiyle 140-150.000 dolar aldığını ve ödeme yapmadığını kabul ediyor.

MASAK: Kuvvetli suç gelirini aklama şüphesi var

MASAK raporunda Erzan’ın fon yatırımı vaadiyle nakit olarak  topladığı paraları suç ortağı Ali Yörük’ün teslim aldığı belirtiliyor.

Ali Yörük ve eşi Aslı’nın ‘mali profilleri’ ile oldukça uyumsuz olan yüksek para transferleri gerçekleştirdiklerine işaret ediliyor. Aynı şekilde Ali ve Aslı Yörük’ten Atilla Yörük’ün hesabına yüksek transferler yapıldığı ifade ediliyor. 

Ali Yörük’ün Gedik Yatırım Menkul Değerler Şirketi’ne yüksek tutarları transferler yaptığı, kardeşi Atilla’nın bu şirkette Ağustos 2022 itibariyle 2.500.000 TL’nin üzerinde bakiyesinin bulunmasının şüphe çektiği anlatılıyor. 

MASAK raporundan:

“Atilla Yörük’ün hesaplarının bir üst hesap olarak kullanılmış olabileceği ve suçtan kazanılmış geliri kaynağından uzaklaştırmada araç olabileceği...”

Atilla Yörük’ün hesaplarındaki yüksek nakitli girişlerin suçtan edinilmiş olabileceği belirtiliyor. Bu hesapların suça aracılık etmek amacıyla kullanılarak, suç gelirinin meşru yolla edinildiği konusunda kanaat uyandırmaya yönelik olabileceği anlatılıyor. 

Rapordan:

“Ali ve Aslı Yörük’e dolandırıcılıktan elde edilmiş olabileceği şüphesi bulunan paraların gerçek kaynağından gizlenmesi amacıyla 2022 Mart ayı itibariyle mükellefiyet kaydı oluşturmuş olabileceği, Ali ve Aslı Yörük’ün 2021 ve sonrasında kayda değer şekilde gayrimenkul edindiği birlikte düşünüldüğünde suç gelirleri ile üçüncü kişilerin mal varlığı edinmesinin ya da suç gelirlerinin üçüncü kişiler üzerine aktarılmasının kuvvetli aklama şüphesi doğurduğu...”

Erzan ile Ali, Aslı ve Atilla Yörük’ün malvarlığı ve hesaplarına el konması talep edildi.