Azerbaycan Esir, Kayıp ve Rehin Alınmış Vatandaşlardan Sorumlu Devlet Komitesi'nden yapılan açıklamaya göre, 32 Ermeni askeri, iki ülkenin sınırındaki Gazah bölgesinde, ülke yetkililerine teslim edildi. Ermenistan ise 2 Azerbaycan askerini serbest bıraktı.

Açıklamada, Azerbaycan tarafında tutuklu bulunan Ermeni askerlerin sağlık durumlarının Uluslararası Kızılhaç Komitesi tarafından kontrol edildikten ve durumlarının tatmin edici olduğu teyit edildikten sonra serbest bırakıldıkları, süreç boyunca herhangi bir olay yaşanmadığı kaydedildi.

ABD MEMNUN

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, "Ermeni ve Azerbaycanlı tutukluların bugün erken saatlerde geri dönüşünü memnuniyetle karşılıyor ve ek güven artırıcı önlemlerin tartışıldığını bildiriyoruz" ifadesini kullandı.

Miller, "Süreci ilerletmek için Ermenistan ve Azerbaycan ile çalışmaya devam edeceğiz. Her iki tarafın da bunu devam ettirmeye istekli olması durumunda barışın mümkün olduğuna inanmayı sürdürüyoruz" dedi.

NE OLMUŞTU?

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı ve Ermenistan Başbakanlığı'ndan 7 Aralık'ta yapılan ortak açıklamada, Bakü ile Erivan arasında yapılan görüşmeler sonucunda, iki devlet arasında güvenin güçlendirilmesine yönelik önemli adımların atılması konusunda anlaşmaya varılmıştı.

Bakü'nün iyi niyet göstergesi olarak 32 Ermeni askerini, Erivan'ın ise 2 Azerbaycan askerini serbest bırakma kararı aldığı bildirilmişti.