PKK terör örgütüne yönelik bir operasyonda ele geçen dijital materyallerde, dağ kadrosunda yer alan bazı teröristlerin fotoğrafları polis kriminal incelemesine alınarak yüz tarama sistemiyle kimlik bilgileri tespit edildi...

Sağlık Bakanlığı'na bağlı Selahaddin Eyyübi Devlet Hastanesi'nde sağlık teknikeri olarak görev yapan Süleyman P. olduğu belirlendi. 

Kendisiyle birlikte 5 kişilik terörist grupla fotoğrafları ortaya çıkan teknikerin hemen yanında duran iki numaralı teröristin ise Şırnak’ın Cizre İlçesi'nde çukur ve hendek olaylarında 65 güvenlik görevlisinin şehit edildiği saldırıların başındaki isim olan Mamo kod adlı Mustafa Daşdemir olduğu belirlendi. 

Terörist Daşdemir, terör örgütünün halen dağ kadrosunda üst düzey sorumlu olarak faaliyet yürütürken İçişleri Bakanlığı tarafından en çok aranan teröristler listesinin 10 milyon lira para ödüllü kırmızı kategorisinde yer alıyor.

"BU KİŞİ BEN DEĞİLİM"

Gözaltına alınan tekniker Süleyman P. polis sorgusunda ele geçen 5 kişilik fotoğrafta kendisi olarak gösterilen bir numaralı kişinin kendisi olmadığını ileri sürdü. 

Süleyman P., şöyle konuştu:

-Şu anda Selahattin Eyyübi Devlet Hastanesi'nde anestezi teknikeri olarak çalışıyorum. 

-SES sendikasına sağlıkçı kimliğimden dolayı üyeliğim var. Çevre ve hayvanlara karşı duyarlılığımdan dolayı Ekoloji derneğine de üyeyim. Benim PKK ile ilgim yok, kod isim kullanmadım.

-Ele geçirilen fotoğrafta bir numaralı kişi kesinlikle ben değilim. Çünkü örgüte katılmadım. Görüştüğüm üst düzey örgüt mensubu yoktur.

-Fotoğrafta görülen beş kişiyi de tanımam. Kim olduklarını da bilmiyorum. Beş yıldır devlet memuru olarak çalışıyorum.

-Diyarbakır’a atandıktan sonra ikiz bebeklerim olduğu için vaktimin büyük bölümü evde eşimle çocuk bakmakla geçiyor. Benim hakkımda dağa gittiğim yönündeki ihbarlar benim itibarımı zedeliyor, suçsuzum.

"BENİM AMA DİĞERLERİNİ TANIMIYORUM"

Savcılığa sevk edilen Süleyman P. ifadesini değiştirdi... Süleyman P., şöyle konuştu:

-Polis sorgusunda fotoğraftaki kişinin ben olmadığımı söyledim, ancak bir numaralı kişin benim. İstanbul’da üniversite okurken ailemle irtibatımı kopardım.

-Ailemde benimle ilgili polise kayıp başvurusu yapmıştı. Bir arkadaşım aracılığıyla dağa çıkmaya karar verdim.

-Diyarbakır’a geldikten sonra bir araca bindirildim ve gözlerim bağlandı. Ertesi gün kırsal alana geldiğimizi anladım.

-Bir ay ideolojik ve psikolojik eğitim aldım. Sonra yanlarından ayrıldım. Tekrar üniversiteye devam ettim ve KPSS’ye hazırlandım.

-Ardından Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 3 yıl devlet memurluğu yaptım.

-Ardından eşimle evlendik ve eş durumundan tayinim Diyarbakır’daki Selahaddin Eyyübi Devlet Hastanesi'ne anestezi teknikeri olarak çıktı.

-Eşimde öğretmenlik yapmaktadır. Fotoğraftaki bir numaralı kişi benim ancak Mustafa Daşdemir, Serhat Erdoğan, Yusuf İpek ve Ayten Demir olduğu belirtilen bu kişileri tanımıyorum.

-Telefonumun şifresini de vermek istemiyorum. Suçu anlattığım şekliyle kabul ediyorum, pişman mısınız sorunuza da cevap vermek istemiyorum.

HTS KAYITLARI İNCELENDİ

Zanlının kullandığı telefon hattının geriye dönük HTS kayıtları incelendiğinde baz bilgilerinin Hakkari’nin Çukurca İlçesi Çığlı köyünden alındığı belirlendi.

Telefon şifresini de paylaşmadığı için gerekli inceleme yapılamayınca Süleyman P. sevk edildiği sulh ceza sorgu hakimliğince tutuklanarak cezaevine gönderildi. 

10 YIL HAPİS CEZASI İSTENDİ

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, sanığın kırmızı kategoride aranan üst düzey bir terör örgütü yöneticisi Mustafa Daşdemir’in yanında diğer teröristlerle fotoğrafının ortaya çıkması üzerine suçunu itiraf ettiğine dikkat çekildi. 

Fotoğrafın sanığa ait olduğunun yüzde 91 eşleşme ile tespit edildiği belirtilen iddianamede, telefonunun 2015 yılında Hakkari Çukurca Çığlı köyünden baz sinyal bilgisi tespit edildiği için bu fotoğrafın da o tarihte çekilmiş olabileceği ifade edildi. 

Terör örgütüne katılım sağlayan sanığa etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanmaması istendi.

Sanığın, silahlı terör örgütü üyesi olmak suçundan 10 yıl hapisle cezalandırılması istendi. Sanığın yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak.