Fenerbahçe seçimlerine kısa bir süre kala Aziz Yıldırım’ın başkan adaylığını açıklaması camiada büyük heyecan yarattı. Bunda kazanması halinde Jose Mourinho’yu takımın başına getireceğini söylemesinin de etkisi büyüktü.

Yıldırım, sarı-lacivertlilerin başına dünyaca ünlü bir ismin gelmesi gerektiğini işaret ederken Mourinho’yla yüz yüze görüştüğünü, istediği transferlerin de yapılacağını önceki gün açıkladı.

SON OLARAK ROMA'DAYDI

Bu gelişme seçimin dengelerini değiştirecek şeklinde vurgulandı. Fenerbahçeli taraftarlar sosyal medyada gün boyu Mourinho paylaşımları yaptı. Dış basında da büyük ses getirdi.

Her ne kadar son dönemde istikrarlı çalışma imkanı bulamasa da ‘Mou’, aktif teknik adamlar arasında hem en başarılı hem de en saygı duyulan isimlerden biri. Roma’daki görevi ocak ayında sona eren Portekizli tecrübe halen kulüpsüz durumda.

TERCÜMANLIKTAN ZİRVEYE

Jose Mourinho ünlü bir kaleci olan Felix Mourinho’nun oğlu. Sıradan bir futbolculuk kariyerinin ardından Lizbon Spor Bilimleri Akademisi’nde okuyup öğretmenlik yaptı. Boby Robson, Sporting’in başına geçince yanına futbolu bilen bir tercüman istedi ve kulüp 29 yaşındaki Mourinho’yu ekibe dahil etti.

Robson 1993’te Porto’ya, 1996’da da Barcelona’ya geçince genç Portekizliyi yanına aldı. Mou, artık yardımcı antrenördü. Barça, Benfica ve Leiria maceraları sonrası 2002’de Porto’ya imza attı ve arkası geldi.

2003'TE REDDETMİŞTİ

Mourinho'nun adı, Fenerbahçe ile ilk kez anılmıyor. Portekizli, 2002-03 sezonu sonrası aldığı teklifi reddettiğini yıllar sonra “Gençtim. Porto’yu çalıştırıyordum. UEFA Kupası’nı kazanmıştık. F.Bahçe bana teklif yapan ilk yabancı kulüp olmuştu. Porto’da kaldım. Ertesi yıl Şampiyonlar Ligi’ni aldık” sözleriyle anlatmıştı.

MOURINHO'NUN KUPALARI

2 Şampiyonlar Ligi
1 UEFA Kupası
1 Avrupa Ligi
1 Konferans Ligi
3 Premier League
2 Serie A
1 La Liga
2 Portekiz Ligi
1 FA Kupası
1 İspanya Kupası
1 İtalya Kupası
4 İngiltere Lig Kupası
1 İspanya Süper Kupası
1 İtalya Süper Kupası
2 İngiltere Süper Kupası
1 Portekiz Kupası
1 Portekiz Süper Kupası

JOSE MOURINHO KİMDİR?

Yaş: 61 (26 Ocak 1963)

Uyruk: Portekiz

Kariyeri: Benfica, Leiria, Porto, Chelsea, İnter, Real Madrid, Man.United, Tottenham ve Roma

Oyun sistemi: 3-4-1-2

Puan ortalaması: 1135 maçta 2.06 puan