DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Mersin'de konuştu. Partililer tarafından Kuyuluk çıkışında karşılanan Babacan, sandıktan iktidara bir mesaj çıkacağını belirtti. 

"ETRAFIMIZI İLK EMEKLİLER SARIYOR" 

Emeklilerin yaşadığı ekonomik çıkmaza değinen Babacan "Türkiye'nin dört bir yanında geziyoruz, otobüsten indiğimizde de etrafımızı ilk emekliler sarıyor. 16 milyon emeklimiz, tarihimizde görülmemiş bir sıkıntıyla karşı karşıya. 70 yaşında, 80 yaşındaki emeklilerin ağladığına şahit oluyorum. 'Geçinemiyoruz, kirayı ödedikten sonra temel gıda ihtiyaçlarını bile karşılamakta zorlanıyoruz. Komşuya, ele muhtaç hale geldik' diyorlar" ifadesini kullandı.

"GERÇEK ENFLASYON YÜZDE 130" 

Ekonomideki göstergelere değinen Babacan, şunları söyledi:

- Son 4-5 yıldır enflasyonu olduğundan düşük gösteriyorlar. Gerçek enflasyon yüzde 130 iken, TÜİK yüzde 60 olarak açıklıyor. Emeklilerin maaşı o uydurulmuş enflasyona oranında artıyor. 2024 yılı ödeneklerinde faiz ödemeleri 1 trilyon 254 milyar lira. Tarıma verilen destek, 91 milyar lira.

- Türkiye'de tarımla uğraşan milyonlarca çiftçiye verilen destek 91 milyar lira, faize verilen 1 trilyon 254 milyar lira. Tam 14 katı. Bir de 1 trilyon lira kur farkı ödediler. Hazine'de para olmayınca Merkez Bankası karşılıksız para basarak ödedi.