Galatasaray’ın efsane golcülerinden Bafetimbi Gomis, Sacha Boey’in Bayern Münih’e gidişini Sözcü’ye anlattı. Gomis, 30 milyon Euro’nun üstünde bir rakama Bayern Münih’e giden eski takım arkadaşının zor zamanlarını, gelişimindeki katkısını ve sevinçlerini paylaştı. Gomis, “Sacha, inanılmaz bir oyuncu. Günde ekstra iki üç idman yapan oyuncuydu.” dedi. 

Galatasaray’da oynuyorsanız baskıyı kaldırabileceğinizi bilmeniz gerektiğini anlatan deneyimli yıldız, “Boey, Galatasaray’da çok fazla şey öğrendi. Çünkü ilk senesinde kötü dönem geçirdi. Galatasaray iki türlüdür. Eğer takım kötü gidiyorsa senin için de bazı şeyler iyi gitmiyordur. Boey gibi genç oyuncuların öğrenme süreci çok önemli. Taraftar hemen sonuç almak istiyor ve o an ona negatif bakması çok şey kaybettirir. Şampiyonluğa oynayan bir takımdaysan ve 13-12. sıradaysan çok fazla baskı olur ama bu baskıyı iyi kullanırsanız çok da şey öğretir. Bu baskı onu iyi bir eğitim sürecinden geçirdi.

Ben de tam bu süreçte Galatasaray’a katıldım ve onunla bir yakınlaşma sürecine girip ona birşeyler öğretmeye başladım.” ifadelerini kullandı.

''İLK SENESİ ZORDU''

Boey’in ilk senesinin zor geçtiğini aktaran 38 yaşındaki forvet, şunları söyledi: “Genç topcular için Galatasaray’da oynamak çok önemli özellikle gelişimleri için. Sacha Boey ilk senesinin devamında zor bir süreçten geçti. Boey o yaz kampına çok geç geldi. Orada olanları bilmiyorum tam olarak. Ve Dubois alındı. 

Orada kafası çok karıştı. Galatasaray kariyerinin nereye doğru gideceği belirsizdi. Ama Dubois’in sakatlanması ve tekrar Boey’in tekrar aranıp çağrılması bir kaderdi. Ve orada onunla şu konuşmayı yaptım. ‘Kadere inanmaya devam et. Bu senin kaderin. antrenmana çıkman gerekiyor ve çıkacaksın. Elinden ne geliyorsa yapacaksın. Ondan sonrası Allah’a kalmış birşey. eğer oynamak kaderinde varsa oynayacaksın.” Dedim.”

''HIRSI VE İSTEĞİ KAZANDIRDI''

Her zaman çalışmayı seven bir futbolcu olduğunu gösterdiğini söyleyen Fransız forvet, “Antrenmanlara başladı. Ne kadar istekli ve agresif olduğunu hem bize hocasına taraftarına başkanına gösterdi. Daha sonrasında da Okan hocanın ona verdiği destek Sacha’nın önünü açtı. Bu da transferin kapasını araladı. Ben ona eski jenerasyondan aldığım ahlaki ve deneyimlerimi kendisine aktardım. Ne öğrendiysem onu aktarmanın zamanıydı.

Dubois erken bir sakatlık yaşadı. Dubois’in gelmesinden sonra bir abi olarak motivasyon ve deneyimlerimi paylaşarak ona yardımcı oldum. Dubaois, Fransa milli takımında oynamış ve Lyon’un eski kaptanı olmuş birisinin gelmesi ve sakatlanıp takımla olamayışı onun akabinde Okan Buruk’un Sacha’ya güvenip orada onu affetmesi ve takıma katması çok önemliydi. 

Okan hoca ve ekibi, bir şekilde bağrılarına basıp bir fırsatı ona verdiler. Ve bu Boey’e inanılmaz bir yükseliş sağladı. Bu çok iyi motive etti.
Çoğu hoca yeni transfer geldiğinde böyle bir risk alıp böyle bir hamle yapmaz ama Okan hoca bunu yaptı.” Diye konuştu.

''BU RAKAMLAR BAŞKA TRANSFERLERİN DE ÖNÜNÜ AÇACAKTIR''

Taraftar, Erden Timur, Okan hoca ve Berkan’ın da desteğini Sacha’dan esirgemediklerini belirten Gomis şöyle devam etti, “Taraftarların ve Erden Timur’un onu desteklemesi onun için çok büyük şanstı. Bi riskti ama Sacha’ya inandılar. Ve böyle büyük rakamlara başka bir transfer olmasının önünü açmıştır bi. Bu durum diğer yeni gelecek genç oyuncular için çok iyi bir örnek olmuştur. Galatasaray ve Boey için bu durumun olması beni çok mutlu etti. 

''BABAN YOKSA HAYATLA İKİ KEZ SAVAŞIRSIN''

Sacha’nın hayatı çok zordu. Babasız büyümek çok zor. Zorlu bir hikayesi vardı. Eğer babanla büyümüyorsan hayatla iki kez savaşmalısın. Geleceğin için ayakta durmalısın. Okan hoca bunu anlayıp bu agresifliğini sahaya yansıtması büyük bir adım. Büyük teknik direktörlük. Berkan da ona çok yardım etti. Bazen ben ona kızdığımda Berkan beni arardı ‘ abi bize kızma akşam yemekte konuşalım’ diyerek onu da alıp konuşurduk. Berkan da ona çok şey kattı. 

Olimpiyatta bir maçta gol attığımda o gün Sacha ve Sergio tartıştı. Ve futbolda bazen gençsen başarılı olmak istiyorsan haklıysan bile ileri gitmemelisin. Çünkü babasız büyüdüysen bir savaşcı gibi agresifliğin olur. Onu aldım karşıma ve oturup konuştuk. Ona ‘bak bugün Sergio ile tartışırsan devam ettirirsen yarın sen değil Dubois oynayacak. Ve geleceğin tamamen değişecek. Onun için bugün sessiz kalıp bu konuyu burada kapatmalısın. Git onunla el sıkış ve konu kapansın. Bu agresifliğini sahaya Galatasaray için yansıt.’ dedim. Ve daha sonrasında görmüş olduk ki Boey devam etti ve hiç bir şey yaşanmadı. Sezon sonunda Sergio ve Boey en iyi arkadaştı. Biz bunu yapmaya çalıştık ve yaptık”