Nusaybin kırsalındaki Bagok Dağında kışı geçirmek için yeraltına sığınak kazarak erzak ve tıbbi malzeme depoladıkları belirlenen 3 teröriste yönelik nokta operasyon gerçekleştirildi. Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı ile TEM Daire Başkanlığının koordinasyonunda gerçekleştirilen operasyonda teröristlerin bulunduğu bölgeye Jandarma Özel Harekat Tabur Komutanlığına bağlı seçkin birlikler, Komando Birlikleri ve güvenlik korucuları indirildi. Atak taarruz helikopterleri ile Silahlı İnsansız Hava Aracı ve İnsansız Keşif Uçaklarının da katıldığı operasyonda teröristlerle sıcak temas sağlandı.

Çatışmada 3 terörist silah ve teçhizatlarıyla birlikte ölü olarak ele geçirildi. Teröristlerin üzerlerinde ele geçen örgütsel şifreli dokümanların incelenmesinde kış üslenmesi için depo ve barınak olarak kullandıkları yeraltına kazılan bir de sığınak bulundu. Sığınak içerisinde de yüklü miktarda kışı geçirmek için kuru gıda, erzak ve tıbbi ilaç ile çeşitli malzemeler bulunarak imha edildi. 

ÖDÜLLÜ LİSTEDEN ÇIKTILAR

Otopsi işlemleri ve kimlik tespiti için Mardin Devlet Hastanesi morguna kaldırılan cenazelerden alınan parmak izi, kan örneği ve ölü muayene raporuna göre, teröristlerden birinin sözde Ömeryan bölgesi sorumlusu 2 Milyon lira para ödüllü Yeşil kategoride aranan Piling Mardin kod adlı Delil Bal, Demhat Amed kod adlı İslam Ölçay ile Suriye uyruklu Welat kod adlı Raman Lokman Mouhammad oldukları belirlendi. 

 

HAKLARINDA ARAMA KARARI VARDI

Teröristlerden İslam Ölçay ile Delil Bal hakkında “Devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak; kişiyi yerine getirdiği kamu görevinden dolayı öldürmek, silahlı terör örgütü üyesi olmak, izinsiz patlayıcı madde imal etmek, ateşli silahlar kanununa muhalefet etmek, kamu malına zarar vermek” suçlarından da tutuklamaya yönelik yakalama kararı bulunduğu öğrenildi.

Parmak izi eşleşmesiyle teröristlerin son 8 yıl içinde aynı bölgede çok sayıda kanlı saldırıya da katıldıkları tespit edildi. Teröristlerin katıldıkları saldırılar şöyle sıralandı: 

İŞTE O HAİN SALDIRILAR

24 Eylül 2015: Nusaybin ilçesi Gürün kırsalında Astsubay Mahmut Yalçınkaya ile Uzman Çavuş Sait Kara’nın yaralanması.

21 Ağustos 2016: Nusaybin Düzce Köyü kırsalında Uzman Çavuş Şahin Akar’ın yaralanması.

08 Ağustos 2017: Nusaybin Gürün Köyü kırsalında Astsubay Mehmet Kanadaşı’nın yaralanması

01 Ağustos 2019: Nusaybin Dibek Köyü kırsalında Uzman Çavuş Muhammed Ata Kıratlı’nın şehit edilmesi, Teğmen Kadir Gür, Astsubay Hüseyin Adıgüzel, Uzman Çavuşlar Mete Çerkezoğlu, Murat Engönöz, Furkan Soysal’ın yaralanması.

05 Ağustos 2019: Nusaybin Dibek Köyü kırsalında Uzman Çavuşlar Ekrem Kısılkaya, Sercan Uğurlu, Mehmet Güven’in yaralanması

03 Nisan 2020: Nusaybin ilçesi Dibek Köyünde Mahallesinde üs bölgesi inşaatında çalışan işçilere silahlı saldırı sonucu müteahhit Mazlum Gözenoğlu’nun öldürülmesi 

19 Ekim 2020: Nusaybin ilçesi Taşköy kırsalında BOTAŞ boru hattına yapılan sabotaj.

30 Ekim 2020: Şırnak’ın İdil ilçesi Mağara köyünde güvenlik Korucusu Zeki Gümüş’ün yaralanması.

28 Eylül 2022: Nusaybin ilçesi Güzelsu Köyü Dibek Dağında orman kesim işçiliği yapan Ali Akpınar’ın öldürülmesi.

28 Nisan 2023: Nusaybin kırsalında Astsubay Mehmet Gündüz’ün şehit edilmesi,  Uzman Çavuş Mehmet Büyükdemir’in yaralanması.