Almanya'da düzenlenen 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) Son 16 Turu'nda Avusturya'yı 2-1 mağlup eden Türkiye A Milli Futbol Takımı, çeyrek finale yükseldi. 

Karşılaşmada Türkiye'nin iki golünü atan Merih Demiral sevincini 'Bozkurt' işareti yaparak gösterdi. Demiral'ın bu hareketi UEFA'nın radarına takıldı.

 

UEFA, Demiral hakkında Disiplin Yönetmeliği'nin 31 (4) maddesi uyarınca soruşturma açıldığını duyurdu. 

BAÇELİ'DEN DEMİRAL'A DESTEK

Türkiye'yi çeyrek finale taşıyan Merih Demiral'ın 'Bozkurt'lu sevincinin UEFA disiplinine takılmasına MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den sert tepki geldi. Demiral'a  "evladımız" diye hitap eden Bahçeli X hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi: 

"HASTALIKLI ÇEVRELERİ RAHATSIZ ETTİ"

"Dün akşam attığı gol ve oynadığı futbolla milletimizin takdirini ve haklı övgüsünü kazanan Merih Demiral evladımızın, gol sevincini Bozkurt işaretiyle paylaşması anlaşılan içimizde ve dışımızda pek çok hastalıklı çevreyi rahatsız etmiş, bu suretle farklı arayış ve açıklamaların bahanesi olmuştur.

"TÜRK MİLLETİNİN DÜNYAYA MESAJI"

Türk ve Türkiye husumeti aşikar olan dahili odakların yanı sıra UEFA’nın da bu şer kervana iştiraki son derece yanlı ve yanlıştır. Merih evladımızın fileleri havalandırmasını müteakiben yaptığı Bozkurt işareti Türk milletinin dünyaya mesajı olup UEFA’nın bu kapsamda soruşturma başlatması hem maksatlı hem de son günlerde tehlikeli şekilde mesafe alan zincirleme provokasyonların bir ara istasyonudur.

"TAHRİK VE TACİZLERE KAPILMAMAK ORTAK SORUMLULUĞUMUZ"

UEFA’nın başlattığı soruşturmayı kınamakla birlikte sahadaki mücadelemizin masa başında heder edilmemesi için herkesin, her insanımızın sağduyulu ve soğukkanlı davranması milli bir zarurettir.

Her zeminde ülkemizin önünü kesmek, iç huzur ve barış ortamımızı bulandırmak isteyen fırsat düşkünlerinin tahrik ve tacizlerine kapılmamak ortak sorumluluğumuzdur."

"İLİKLERİME KADAR HİSSETTİM"

Avusturya maçının ardından gol sevinci ile ilgili açıklama yapan Demiral ise şunları kaydetmişti:

"Bir gol sevinci vardı aklımda onu yaptım, Türklükle alakalı. Türk olduğum için çok gurur duyuyorum, o yüzden golden sonra onu iliklerime kadar hissetim. Öyle bir şey yapmak istedim, yaptığımdan dolayı çok da mutluyum.

Bütün taraftarlarımız bizimle gurur duyuyor. Tribünde görmüştüm yapan taraftarlarımızı, onları gördükten sonra daha çok yapasım geldi, çok mutluyum."

AKP'DEN AÇIKLAMA

AKP sözcüsü Ömer Çelik, "Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser’ın Milli futbolcumuz Merih Demiral’ın gol sevincini hedef alarak yaptığı açıklama ve UEFA’nın başlattığı soruşturma kabul edilemez. Irkçılık ve faşizm arayanların Avrupa’da son zamanlarda farklı ülkelerdeki seçim sonuçlarına odaklanmaları yerinde olacaktır" ifadelerini kullandı.