MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kızılcahamam'da yapılacak olan ''Belediye Başkanları İstişare ve Değerlendirme Toplantısı''nın açılışı öncesinde basın toplantısı düzenlendi. Bahçeli, gündemdeki konuları değerlendirdi.

MHP lideri şunları söyledi:

- Yumuşama ve normalleşme çağrıları sözde kalmamalı. Siyasette yumuşama pek tabii sürekli ve sürdürülebilir boyutlara tırmanmalıdır. Aksini düşünmek sorumsuzluktur. Ancak yumuşama kisvesi altında yumuşakça olmamızı, köşelerimizin törpülenmesini, sesimizin kısılmasını, irademizin kırılmasını hiç kimse beklememeli, böylesi bir tarihi yanlışa da tavsiyem heves etmemelidir.

- (Kobani davası) Terörizme boyun eğmek, bir uzlaşma veya yumuşama değil, acziyet ve teslimiyettir. Terörist Demirtaş'ın ve 6-8 Ekim olaylarını azmettiren diğer bölücülerin ceza almasına hukuksuz demek, karşı gelmek, devlete ve millete en ağır hakaret olup, bunun yumuşama ortamına zarar verdiğini ileri sürmek terör seviciliği ve iki yüzlülüktür. Bölücülerin cezasına hukuksuzluk demek art niyettir.

"FETÖ BENZERİ YAPIYA İZİN VERMEYİZ"

- (Ayhan Bora Kaplan soruşturması) Kalkışmaya cüret edenlerin başı mutlaka ezilmeli. Kimsenin gözünün yaşına bakılmamalı. FETÖ benzeri yapıya izin vermeyiz. 

- FETÖ ve FETÖ benzeri yapıların devleti zehirleyip devlette feodal ve imtiyazlı alanlar oluşturmasına müsaade etmeyeceğiz. Bu süreçte Sayın Cumhurbaşkanımızın yanındayız. Kumpaşçılarla işimiz olamaz. 

"ÇETİN DOĞAN'A SEN LİSTEDE YOKSUN DERDİM"

- (28 Şubat davasındaki tahliyeler) 80 yaş üstünde cezaevinde güçlük çeken insanlar bunlar. Bunu takdirle karşılamaktan başka bir şey düşünülemez.

- Cumhurbaşkanının 28 Şubatçı komutanlar için yetkisini kullanması olumludur. Bu af değil vicdanidir. Bunun istismarı yakışık değil. Eğer Türkiye'de normalleşme süreci yaşanıyorsa, onun içinde bir adım olarak görülmelidir.

- 80 yaşın üzerindeki bu komutanların cezaevi şartlarında olduğunu düşündüğünüz zaman, bunun takdirle karşılanması lazım. Çetin Doğan'ın sözleri doğru olmamıştır. Ben cezaevi müdürü olsam, "Çetin Doğan sen tahliye listesinde yoksun" deyip geri içeri alırdım.