Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin Gazze’ye havadan yardım gönderme talebinin İsrail tarafından reddedildiğini açıklayan Bakan Fidan, “Bu durum karşısında biz de İsrail'e yönelik bir dizi yeni tedbir almayı kararlaştırdık” dedi ve söz onuşu kararların ilgili kurumlar tarafından paylaşılacağını belirtti.

Fidan’ın açıklaması şöyle:

- “Gazze'de yaşananlara ilk günden itibaren yaşananlara tepkisiz kalmadık. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde en doğru ve cesur tavrı takındık, Filistinli kardeşlerimizin yanında olduk. Uluslararası toplumun ve İslam ülkelerinin İsrail'e karşı ortak bir tutum alması için çaba harcadık. Bu konuda da başarılı olduk. Bugün tüm dünya İsrail makamlarının adalet önünde hesap vereceği günü iple çekiyor.

- Tarihte ilk kez İsrail'i herkes kınıyor, işlediği suçları herkes lanetliyor. Ayrıca Gazze'deki kardeşlerimize insani yardım ulaştırmak için yoğun bir çaba gösteriyoruz. Deniz ve hava yoluyla Gazze'ye ulaştırmak üzere Mısır'a ilettiğimiz yardımlarımız 42 bin tonu geçti. Bugün itibarıyla Gazze'ye en çok yardım gönderen ilk iki ülkeden biriyiz. 9'uncu yardım gemimiz yolda.

“BİR DİZİ TEDBİR KARARI ALDIK”

- Bildiğiniz üzere bir süredir Ürdün üzerinden de insani yardımlar paraşütlerle Gazze'ye ulaştırılmaktaydı. Biz de Hava Kuvvetlerimize ait kargo uçaklarıyla insani yardım operasyonlarına dahil olma talebimizi iletmiştik. Ürdün makamlarınca olumlu karşılanan bu talebimizin İsrail tarafından reddedildiğini bugün öğrendik.

- İsrail'in açlıkla buluşan Gazzelilere havadan yardım ulaştırma girişimimizi engellemesinin hiçbir bahanesi olamaz. Bu durum karşısında biz de İsrail'e yönelik bir dizi yeni tedbir almayı kararlaştırdık. Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından onaylanan bu tedbirler gecikmeksizin adım adım hayata geçirilecektir. Bu durum ilgili kurumlarımız tarafından kamuoyumuzla paylaşılacaktır. İsrail ateşkes ilan edene kadar ve insani yardımların Gazze'ye kesintisiz biçimde ulaştırılana kadar bu tedbirlerimiz devam edecektir."

DIŞİŞLERİ: FİZİKİ ENGELLEME SÖZ KONUSU DEĞİL

Dışişleri Bakanlığı'ndan, İsrail'in reddettiği yardım konusuna ilişkin yapılan yazılı açıklamada da "Bildiğiniz gibi bir süredir Ürdün hava sahası kullanılarak bazı ülkeler tarafından Gazze'ye yardım ulaştırılıyor. Bu konudaki tüm koordinasyonu Ürdün yürütüyor. Bunu yapan uçakların İsrail tarafından hedef alınmaması için bir anlayış (deconfliction mechanism) olması lazım. Bu yolla Gazze'ye ulaştırılmak üzere yardım malzemesi ve paraşüt iletmiştik Ürdün'e. Bunu zamanında basın toplantısında sizlere aktarmıştık. Bu defa, yine Ürdün ile koordinasyon halinde kendi kargo uçaklarımızın yardım ulaştırması söz konusuydu. Bu konuda İsrail tarafından olumsuz yanıt geldi. Uçağa yapılan fiili bir engelleme söz konusu değil" denildi.