Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Kurumlar vergisini artırmayacağız. Gelir vergisini artırmayacağız. KDV genel oranları artırmayacağız. İstistanalar varsa, indirimli olanlar var ise bunu gözden geçireceğimizi zaten söylemiştik. Motorlu Taşıtlara ilave bir oran gündemimizde değil" dedi.

Şimşek dün akşam CNN Türk canlı yayınında ekonomiye ilişkin açıklamalarda bulundu. Şimşek vergilendirme politikası ve ekonomideki genel durum hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Şimşek  2024’ten sonra ekonomi programının güçlü sonuç vereceğini, harcamaları deprem hariç kontrol altına aldıklarını, gelir ayağında adımlar attıklarını kaydetti. Şimşek, "Yazın enflasyon 20-25 puan düşer. Para politikası gecikmeli çalışıyor. Merkez Bankası ilave sıkılaşma adımları atıyor. Biz bunu yüzde yüz destekliyoruz. Gelişmiş ülkelerde dahi 12 ile 18 aylık bir aktarım süreci var bu hamlelerin yansımasında" dedi

Şimşek'in konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

GELİR VERGİSİ VE MTV'DE ARTIŞ PLANLANMIYOR

"Vergiyle ilgili tutumumuz çok net. Kurumlar vergisini artırmayacağız. OVP'de yazılı. Gelir vergisini artırmayacağız. KDV genel oranları artırmayacağız. Ama verimsiz istisnalar varsa onları gözden geçireceğimizi paylaştık. Bu uygulama etkinlik için. MTV ile ilgili hiçbir düzenleme planımız yok. İlave vergi gündemimizde değil.

Maliye ayağında seçim sonrası planımız net. Kamu maliyesinde reform düşünüyoruz. Harcamaları gözden geçireceğiz. Daha çok tasarrufa odaklanacağız. Kayıt dışılıkla mücadele edeceğiz. Çok ciddi düzenlemeler çalışıyoruz. Nokta atışı. Kayıt dışıyla mücadele ederek bütçe açığını kontrol altına alacağız. Kayıtışı haksız rekabet demektir. Bunların dışında vergi anlamında gündemimiz yok.

POS MAKİNELERİ VE KİRA SÖZLEŞMELERİNDE YENİ DÖNEM

Hazirandan itibaren yeni nesil pos makinesi uygulamaya konulacak. Kayıtdışı işletmelere ilişkin algoritmaları geliştireceğiz. Diyelim ki, Bir şehrin çok işlek bir restoranında o gün kesilen fişler su veya ekmek fişi yüzde 1 KDV. O algoritma bize haber verecek.

İkincisi bütün kira sözleşmelerini E-Devlet üzerinden yaptırmak.  Kira beyannamelerinin verilmesini sağlamak bizim açımızdan önemli. Elimizde çok önemli somut belgeler var. Amacımız gönüllü uyumu artırarak vatandaşın beyanname vermesini sağlamaktır.

FAİZDE 'BEKLENEN ENFLASYON' VURGUSU

Mevduat faizleri bugün beklenen enflasyona göre reel bir getiri sunuyor. Bugünkü enflasyon yüzde 67. Ama son 12 ayın enflasyonu. Mart 2024 ile Mart 2025 arasındaki enflasyon piyasa öngörüsüne göre yüzde 40'ın altında. Yüzde 40'ın altındaysa mevduat faizleri bunun üstündeyse bu TL'yi destekler. TL'ye ciddi geçiş var. KKM'ye geçiş aralıksız düşüyor.

Türkiye'de büyük ihtimalle önümüzdeki aylarda ciddi kredi not artışları olacak. Reyting kuruluşlarının tamamı görünümünü iyileştirdi. Pozitife çevirdiler. 'Bu önümüzdeki aylarda not artıracağım' demektir."