Adalet Bakanı Yılmaz Tunç kira fiyatlarındaki artışı yüzde 25 ile sınırlayan düzenlemeye ilişkin açıklamalarda bulundu.

TV 100'e konuşan Tunç, kira artış sınırlamasının uzatılmasına gerek kalmayacağını öngördüğünü söyledi.

Bakan Tunç, "Kiralarda fahiş kira artışı nedeniyle mağduriyet oluşmaması için TBMM’de yüzde 25’le sınırlandırıldı. Sonrasında yine bu artışla ilgili endişeler devam etti ve 1 yıl daha uzatıldı. Temmuz itibarıyla yüzde 25 kısıtlaması sona ermiş olacak. Tabii bir anda fahiş artış olmaması için kanun koyucunun takdiri söz konusu oldu" dedi.

ARABULUCUYA KAÇ KİŞİ BAŞVURDU?

Arabuluculuk sistemiyle ev sahibi-kiracı anlaşmazlıklarına çözüm arandığını belirten Bakan Tunç, "Eski kiracılar bakımından kiralayanların birtakım serzenişleri oldu. Bu tartışmaları sona erdiren bir değişiklik yaptık. 1 Eylül’den itibaren kira davalarında arabuluculuk uygulamasını başlattık. Dava açmadan önce arabuluculuk şartı getirdik" dedi.

Arabulucu uygulamasına ilişkin Bakan Tunç şunları kaydetti:

"Tüm Türkiye genelinde kira uyuşmazlıklarında arabulucuya başvurular, 1 Eylül'den itibaren şu ana kadar 21 Şubat itibarıyla 129 bin 259. Arabulucuya başvurular olmasaydı bunların hepsi davaya intikal edecekti. Bu 129 bin 259'dan 69 bin 239'u anlaşmayla sonuçlandı.

YÜZDE 25 SINIRI KALKACAK MI?

Kira artış sınırlamasına ilişkin ise Tunç şunları söyledi:

"Kira konusunun çözümü bol miktarda konut üretmek. Daha fazla konut üretimi kiraların da aşağıya çekilmesini sağlayacak. Gelinen noktada özellikle benim tahminime göre normalleşme olacak. Maliye bakanımızın enflasyon hedefi açıklamalarına baktığımızda kira sınırlamasının uzatılmasına gerek kalmayacak gibi görünüyor. Yüzde 25 kira artışı durumunun sürmesine gerek kalmayacak"