İstanbul'da, Çağlayan Adliyesi önünde silahlı saldırı düzenlendi. C Kapısı önündeki olayda üçü polis, altı kişi yaralandı. Adliyeye giriş çıkışlar kapatılırken biri kadın biri erkek iki DHKP-C'li terörist ölü olarak ele geçirildi. Bir terörist de yaralı olarak yakalandı.

Terör saldırısıyla ilgili Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, açıklamada bulundu. Saldırı sonrası bir başsavcı vekili ve 5 savcının soruşturma kapsamında görevlendirildiğini vurgulayan Tunç, sözlerini şöyle sürdürdü;

*Bugün saat 11.32 sıralarında Çağlayan’da bulunan İstanbul Adalet Sarayı’na bir terör saldırısı girişimi oldu. Adalet Sarayı’nın önce D kapısından girmek isteyen 2 terörist, orada polislerin GBT kontrolü sırasında terörist oldukları anlaşılınca polislerden kaçmak istiyorlar.

*D kapısından kaçarak C kapısına geliyor. C kapısında polislerimizle girilen çatışma neticesinde iki terörist etkisiz hale getiriliyor. O çatışma sırasında 4 vatandaşımız da yaralanıyor. Vatandaşlarımızdan birisi hastaneye kaldırılmıştı, hastanede vefat etti.

3 POLİSİMİZ YARALANDI

*3 polisimiz bu çatışmada yaralanıyor. Yaralı polis ve vatandaşlarımızın sağlık durumları iyi, tedavi altına alınmış durumdalar. Acil şifalar diliyorum. Vefat eden vatandaşımıza Allah’tan rahmet diliyorum.

*Burada kahraman polisimiz, güvenlikte bekleyen, adliye kapısında bekleyen güvenlik güçlerimizin özellikle kahramanlığıyla ve dikkatli davranmasıyla hain terör saldırısı bir faciaya neden olmadı.

*Daha önce de Çağlayan’da bir terör girişimi olmuştu, savcımız Selim Kiraz odasında şehit edilmişti. Bugün de belki hain emellerini gerçekleştirmek isteyen teröristler, kapıdan girmek isterken kahraman polisimiz tarafından etkisiz hale getirildiler.

"BİR BAŞSAVCI VEKİLİMİZ VE 5 SAVCIMIZ GÖREVLENDİRİLDİ"

*Terörün her türlüsü ile mücadele etmeye devam edeceğiz. Bir kez daha milletimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız ve İçişleri Bakanımız olayı takip ettiler, geçmiş olsun dileklerini devam etti.

*Adli soruşturma tüm detaylarıyla devam ediyor. Bir başsavcı vekilimiz ve 5 savcımız görevlendirildi. Çeşitli gözaltılar var, adli soruşturma sürmeye devam ediyor.

34 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

*Şu anda 34 gözaltı var. Tüm detaylarıyla soruşturma, savcılarımızın koordinasyonunda devam ediyor.

"AKRABALIK TESPİTİ YOK"

*Bir akrabalık bağı tespit edilemedi. Bu iki teröristle ilgili emniyetimizin yaptığı çalışmalar, adliyede suç kaydıyla ilgili çalışmalar titizlikle sürdürülüyor. 

*İki teröristle ilgili suç kaydı ile ilgili incelemeler devam ediyor. 2004 yılında ceza alan birisi. 15 yıldan sonra cezası biten birisi.

*Kadın teröristin davası Yargıtay'da sürüyor. 4 yıl 2 ay tutuklu kalan birisi. Ablasının da yargılaması sürüyor.

*Ablası veya kardeşinin de 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde duruşması söz konusuydu. Belki hain emellerine ulaşmak için kapıdan girebilseydi terör eylemine girişmiş olacaklardı.