Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ve Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş başkanlığında toplanan Meclis'te terörle mücadeleye ilişkin bilgilendirmede bulundu.

Irak'ın kuzeyinden üç hafta arayla gelen 21 şehit haberi sonrası bakanlar, kamuoyunda Pençe-Kilit Harekâtı'na ilişkin büyüyen tartışmalar sonrası bölgede yaşananlara ilişkin milletvekillerini bilgilendirdi. İlk olarak sözü alan Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, bölgede 2019'dan bu yana yürütülen Pençe harekatlarına ilişkin verileri paylaştı.

Genel Kurul'da konuşan Güler, şu ifadeleri kullandı:

"YURT İÇİNDEN ŞEHİT HABERİ GELMİYOR" 

- Pençe Kilit Operasyonları ile kilit kapatılmıştır. Eğer orada olmasaydık, kendi şehirlerimizde daha büyük bedeller ödeyecektik. Bugün artık yurt içinden şehit haberi gelmiyor.

- Bugün Gabar'da petrol çıkarılıyor, Hakkari'nin yaylalarında festivaller yapılıyorsa, bunlar terörü kaynağında yok etme stratejimizin sonucudur.

"ÜS BÖLGELERİ GÜÇLENDİRİLİYOR"

- Bölgedeki üslerimizde güvenlik tedbirlerini sürekli artırıyoruz. Üs bölgelerimiz, mütemadiyen güçlendirilmektedir.

- Bugüne kadar Pençe serisi üs bölgelerimize 3 bin 150 defa saldırı ve taciz girişimi yapıldı. Bu saldırılarda 1689 terörist etsiziz hale getirildi. Irak ve Suriye'nin kuzeyinde son 5 günde 78 terörist etkisiz hale getirildi. Böylece son 1 yılda 2 bin 375 terörist etkisiz hale getirilmiştir.

"STRATEJİMİZDE YENİ ADIMLAR ATTIK"

Güler'in ardından konuşan Dışişleri Bakanı Fidan ise PKK terörü ile bölgesel etkilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bakan Fidan şunları söyledi:

- Gelinen noktada örgüt, Türkiye'den çok Suriye'nin ve Irak'ın güvenlik tehdidi haline gelmiştir. Örgüt, Suriye ve Irak'ta varlık kazanmıştır. Terör tehdidi diğer ülkelerin karşılaştığı tehditlerin çok ötesindedir. Farklı ideolojilerdeki terör örgütleri birbirleriyle etkileşim halindedir. Silah desteğiyle varlıklarını devam ettirmektedirler. Biz de stratejimizde önemli ve yeni adımlar attık. Tehdidi kaynağında bertaraf ediyoruz. Terörle mücadele diplomasimizi, örgütün pek çok ülkede siyasi ayağı olduğunu bilerek yürütmekteyiz. 

FİDAN'DAN KYB'YE UYARI 

- Sadece önümüze çıkan teröristleri yok etmekle kalmıyoruz, üst düzey yönetici kadrosunu da elimine ediyoruz. Irak ve Suriye sahasındaki operasyonlarımız komşularımızın egemenlik haklarına saygı göstererek nokta operasyonlarla devam etmektedir. KYB'nin (Kürt Yurtseverler Birliği) Süleymaniye'de PKK'ya alan açması örgütün güçlenmesine neden oldu. KYB'nin Suriye'deki PKK/YPG unsurlarına eğitim verdiği iyice açığa çıkmışır. Bu durum KYB ile PKK arasındaki ilişkinin boyutlarını ortaya koymaktadır. Süleymaniye'ye yönelik yaptırımlarımıza rağmen KYB, PKK'ya muzahir tutumunu değiştirmezse daha ileri tedbirler almakta tereddüt etmeyeceğiz. 

- Irak makamlarıyla istişare sürecimiz devam ediyor, Irak yönetiminin PKK'ya yönelik evrilmekte olan anlayışını tahkim etmek üzere çalışmalarımız titizlikle sürdürülmektedir.

"ABD ÖRGÜTE DESTEK VERİYOR"

- Suriye'nin kuzeyinde bir terör devletinin kurulmasına asla müsade etmeyeceğiz. PKK ile Suriye sahasında mücadele etmeye kararlıyız.

- ABD, DEAŞ ile mücadele bahanesiyle örgüte destek vermektedir. Rusya da Mümbiç'te PKK varlığına göz yummaktadır.

- PKK'nın finans kaynağını kurutmak için de çalışmalar yürütmekteyiz. Finlandiya İsveç'in Üçlü Muhtıra'dan sonra  attığı adımlar, PKK çevrelerinde rahatsızlık oluşturmuştur.


MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de TBMM Genel Kurulu'na katıldı.