Kirlilik ve kötü koku nedeniyle sık sık  vatandaşların şikayetine neden olan Riva Deresi, Karadeniz’e akan bir nehir olması nedeniyle 2009 yılından beri Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü yetki ve sorumluluk alanında bulunuyor.

İstanbul Valiliği, 2015 yılında Riva Deresi projesi ile ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) yüklenen kamulaştırma çalışmalarını da iptal etmişti. 

Riva Deresi havzasında faaliyet göstererek dereyi kirleten sanayi kuruluşlarını denetlenme yetkisi ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sorumluluğunda bulunuyor.  

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Haziran 2020’de Riva Deresi’ni tekneyle incelemiş ve İBB sorumluluğunda olmamasına rağmen temizlik ve ileri biyolojik arıtma talimatları vermişti.

İBB, 2021 VE 2023’TE DE TEMİZLEMİŞTİ

İBB Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ve İSKİ Genel Müdürlüğü, sorumluluk alanlarında olmamasına rağmen 2021 ve 2023 yıllarında ortak temizlik çalışmaları yürüttü. 

Derenin ana kolunun yanı sıra Öğümce, Göllü ve Bozhane köylerindeki güzergahlara yönelik çamur ve teressübat çıkarma ile yüzey temizliği işlemleri yapıldı. 

Sadece son 1,5 yılda yapılan periyodik bakımlarda dereden 76 bin metreküp çökelti çıkarıldı. Böylece suyun rengi korunmaya, akışkanlığı sağlanmaya ve koku azaltılmaya çalışıldı.

YENİDEN ÇALIŞMA BAŞLATILDI

Son günlerde koku ve kirliliğin artması nedeniyle Riva Deresi’nin batık kısmında, anfibi ekskavatör ve sızdırmaz çamur kamyonları desteğiyle yeni bir temizlik ve bakım süreci başlatıldı. 

Dere tabanındaki katı atıkların yanı sıra çamur ve yüzeydeki çöpler de sudan çıkartılıyor. İBB’den yapılan açıklamada, derenin ana kolunun etrafında servis yollarının bulunmamasının, güzergahtaki sık ağaçlık alan ve özel mülkiyet sorunlarının müdahaleyi kısıtladığı belirtildi.