İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB), Üsküdar Salacak Sahilde bulunan kaçak yapılara ilişkin attığı adımlar birçok kez Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından engellendi.

Salacak sahilinde Mimar Sinan’ın eseri Kuşkonmaz Camisi’nin yakınındaki kaçak işletmeler hakkında yıkım kararı alan İBB’ye, “Yapı kayıt belgeleri olan bu yerlerde işlem yapma yetkisi Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndadır” denilerek engel çıkarılmıştı.

YÜRÜTME DURDURULDU

Bakanlığın bu yetki kararına karşı İBB dava açmıştı. Davaya bakan 12. İdare Mahkemesi, “hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin; uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden 2577 sayılı Kanunun 27.maddesi uyarınca teminat alınmaksızın yürütülmesinin durdurulmasına” karar verdi.

İBB’yi haklı bulan 12. İdare Mahkemesi’nin verdiği yürütmeyi durdurma kararına karşı yaptığı itiraz da Bölge İdare Mahkemesi’nce reddedildi.

NE OLMUŞTU?

İBB tarafından Salacak sahilindeki kaçak kafe ve restoranlar için yıkım kararları alındıktan sonra, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 16 Mart 2023 tarihinde imar plan değişikliği yaparak kaçak yapıları koruma altına almıştı.

İBB’nin kaçak kafeleri yıkma girişimi defalarca engellendi. İBB Zabıta ve İBB İmar Müdürlüğü’ne bağlı ekipler görevlerini yerine getirirken mekan sahiplerinin sözlü ve fiziki saldırısına uğradı.

3 İBB personelinin darp edildiği saldırıda, İBB İmar Şube Müdürü Ramazan Gülten yaralandı.

Kaçak yapıları koruma altına alan kararlara karşı hukuki mücadele başlatan İBB, bugüne dek 11 kaçak kafe restorandan 9’nun yıkımı gerçekleştirildi. Kalan 2 işletme için de İBB hukuki mücadelesine devam ediyor.